Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Ndalohen me ligj pasword-et e lehtë

Ndalohen me ligj pasword-et e lehtë

0 Komentet 🕔05.10.2018 - 15:28

Fjalëkalimet  “admin” dhe “password” do të jenë të paligjshme për firmat elektronike që do të përdoren në Kaliforni nga 2020.

password

 

Shteti ka miratuar një ligj që përcakton standardet më të larta të sigurisë për pajisjet e lidhura me rrjetin e bërë ose të shitur në rajon. Ky ligj kërkon që secilës pajisje  t’i jepet një fjalëkalim unik. Fjalëkalimet e lehtë për t’u gjendur  kanë ndihmuar që disa sulme kibernetike të përhapen më shpejt dhe  të shkaktojnë më shumë dëm.

Privatësia e Informacionit: Kërkesa e Lidhjeve të Pajisjeve kërkon që prodhuesit e elektronikës të pajisen me prodhimet e tyre me karakteristika “të arsyeshme” të sigurisë. Kjo nënkupton një fjalëkalim unik ose një procedurë fillestare që i detyron përdoruesit të gjenerojnë kodin e tyre kur përdorin pajisjen  për herë të parë.

Projekt-ligji gjithashtu lejon konsumatorët që pësojnë dëm, për të paditur një kompani që  injoron ligjin  për dëmet. Duke shkruar në faqen e lajmeve të teknologjisë, Regjistriuesi Kieren McCarthy tha se ligji ishte “një hap përpara” por gjithashtu një “mundësi masive e humbur”.

Shumë sulme kibernetike të kohëve të fundit kanë përfituar nga fjalëkalimet e paracaktuar dhe të lehtë për t’u menduar në pajisjet që gjenden në miliona shtëpi dhe zyra.

Në fund të vitit 2016, Twitter, Spotify dhe Reddit ishin ndër vendet që u morën jashtë linje nga një sulm që mori avantazhin e fjalëkalimeve të dobëta në shumë pajisje të lidhura me rrjetin duke përfshirë webcams dhe të ashtuquajturat pajisje të zgjuara në shtëpi.

Një virus i njohur si VPN Filter aktualisht është duke synuar routerët në shtëpi dhe besohet se ka infektuar më shumë se 500,000 pajisje.

BBC

Përshtati: /objektiv.al/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E premte E shtunë
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on December 13, 2018
Mostly Cloudy
10°/3°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 14, 2018
Shiu!
15°/8°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Shiu!
15°/6°
Sot E premte E shtunë
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on December 13, 2018
Mostly Cloudy
3°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on December 14, 2018
Bore!
-1°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Bore!
-1°/-3°
Sot E premte E shtunë
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on December 13, 2018
Mostly Cloudy
2°/-6°
It is forcast to be Ice Pellets at 7:00 PM CET on December 14, 2018
Ice Pellets
2°/-2°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Chance of Shiu!
5°/0°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214