Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Ndahet nga jeta rapsodi Tahir Ndrenica

Ndahet nga jeta rapsodi Tahir Ndrenica

0 Komentet 🕔25.06.2013 - 12:33

Rapsodi i madh shqiptar Tahir Ndrenica ka ndërruar jetë në moshën 93 vjeçare.

Në karrierën e tij artistike rapsodi Ndrenica ka performuar përkrah të artistwve tw mëdhenj Qamili i Vogël, Salih Bahjrami, Rizah Bllaca dhe Feriz Krasniqi.

Tahir Ndrenica e nisi karrierën e tij në vitin 1948 dhe nuk e ndali këndimin në zhanrin tradicional të muzikës shqiptare deri para pak kohësh.

Rapsodi Ndrenica në vitin 1960 u vendos pranë Radio Prishtinë, kohë dhe vend ku ai u bë i njohur për mbarë publikun.

Ngushëllimet për familjen Ndrenica nuk kanw munguar as nga Ministri i Kulturës së Kosovës Memli Krasniqi.

Gjitashtu, ai u shpreh: “Për dekada me radhë, Tahir Drenica përmes këngëve të tij ka përcjellë tek brezat heroizmin e popullit tonë, dhe mbi të gjitha dashurinë për vendin. Tahir Ndrenica ka qenë një simbol i folklorit tonë, aq më tepër për shumë gjenerata me radhë, të cilët ai i mësoi dhe iu qëndroi pranë çdo herë. Ai ka qenë një nga ruajtësit më të mirë të trashëgimisë sonë shpirtërore.”

/Sonila Qazimi/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E enjte E premte
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CEST on April 25, 2018
Clear
27°/13°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CEST on April 26, 2018
Clear
27°/13°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CEST on April 27, 2018
Pjesërisht vranët
29°/16°
Sot E enjte E premte
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CEST on April 25, 2018
Clear
28°/13°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CEST on April 26, 2018
Clear
27°/11°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CEST on April 27, 2018
Pjesërisht vranët
24°/10°
Sot E enjte E premte
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CEST on April 25, 2018
Clear
29°/12°
It is forcast to be Chance of a Thunderstorm at 7:00 PM CEST on April 26, 2018
Chance of a Thunderstorm
29°/12°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CEST on April 27, 2018
Clear
28°/12°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr