Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

NASA, rezultate të suksesshme në një mision urgjent

NASA, rezultate të suksesshme në një mision urgjent

0 Komentet 🕔13.05.2013 - 07:58

Astronautët e NASA-s gjatë një daljeje urgjente në hapësirë, kanë zëvendësuar një pompë për ndalimin e rrjedhjes së amoniakut në sistemin e energjisë. Riparimi emergjent është shfaqur të shtunën në televizion e NASA –s dhe lajmi i suksesit të misionit u citua nga hapësira.

Për rreth tre orë në hapësirë, e cila pritej të zgjaste gjashtë orë e gjysmë, inxhinierët Tom Marshburn dhe Chris Cassidy përfunduan riparimet, deklaroi një komentator i NASA-s. Kutia e vjetër, e cila tashmë është hequr, dyshohej të ishte burimi i rrjedhjes së amoniakut.

Amoniaku përdoret për të ftohur sistemin e energjisë elektrike të NASA-s. Pompa e re është ndezur rreth një orë më vonë, dhe pas rreth 30 minutash vëzhgimi, komandanti Chris Hadfield tha: “Nuk ka më rrjedhje, Tom dhe Chris do të kthehen përsëri brenda!”.

/Enerida Malo/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E shtunë E diel
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CEST on April 27, 2018
Clear
30°/16°
It is forcast to be Chance of a Thunderstorm at 7:00 PM CEST on April 28, 2018
Chance of a Thunderstorm
31°/16°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CEST on April 29, 2018
Clear
31°/15°
Sot E shtunë E diel
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CEST on April 27, 2018
Clear
24°/10°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CEST on April 28, 2018
Chance of Shiu!
28°/13°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CEST on April 29, 2018
Clear
28°/13°
Sot E shtunë E diel
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CEST on April 27, 2018
Clear
28°/12°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CEST on April 28, 2018
Clear
29°/12°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CEST on April 29, 2018
Pjesërisht vranët
29°/12°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr