Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Mungesa e përqëndrimit te fëmijët

Mungesa e përqëndrimit te fëmijët

0 Komentet 🕔26.08.2013 - 11:05

Përqëndrimi dhe kujdesi janë tepër të rëndësishëm  për fëmijët ashtu si edhe për të rriturit. Shpërqëndrimi është një problem që ushqehet vazhdimisht nëse nuk punohet me të, ose është  i lindur.

Ky problem bëhet i ditur që në moshë të vogël. Nëse fëmijët kanë probleme me përthithjen e mësimeve bazë,  kjo tregon një shenjë shpërqëndrimi.

Fëmijët me kujdes të shpërqëndruar kanë shumë turp, humbasin sende të ndryshme, sapo fillojnë të merren me diçka e lënë atë dhe nisin diçka tjetër. Ata nuk janë të vëmëndshëm, mundohen të shmangen nga punët që kërkojnë energji, vullnet, etj.

Gjithsesi, ky problem mund të zgjidhet duke mësuar dhe praktikuar sjellje të kontrolluara. Këto sjellje është mirë të mësohen nga nëna ose mësuesja e fëmijës.

Një ndër mënyrat për tu praktikuar përqëndrimin është ndjekja e një filmi, televizorit etj. Kjo,  për ata të cilët nuk e kanë shumë të theksuar, kurse për ata që kanë probleme që me lindjen e tyre është e këshillueshme të konsumojnë  ilaçe me rekomandimin e mjekut.

/Rabihana Halili/

 

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E diel E hënë
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Shiu!
14°/6°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Pjesërisht vranët
11°/1°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Shiu!
11°/4°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Bore! Showers
-1°/-4°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Clear
-1°/-7°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Bore! Showers
-2°/-6°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Chance of Shiu!
6°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Bore!
-1°/-7°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Bore!
1°/-4°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214