Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Mos i ndalni, por kontrollojini !

Mos i ndalni, por kontrollojini !

0 Komentet 🕔15.01.2014 - 14:31

Interneti sa i rëndësishëm është për të rriturit, po aq është bërë edhe për fëmijët.

Nëse të rrriturve ua lehtëson punën, fëmijëve iu fal kënaqësi dhe diçka ndryshe nga çka janë mësuar të bëjnë dhe shohin.

Por edhe pse fëmijë, është e rëndësishme që të jesh një përdorues i matur i internetit.

Nga psikologët këshillohet që prindërit mos tua ndalojnë internetin fëmijëve, por t’i ndjekin ata ndërkohë që fëmijët shohin diçka. Shumë e shohin të dëmshme, por me siguri ka diçka nga e cila mund të mësojnë.

Prindërit mund të përdorin filtra të caktuar të cilat ndalojnë programet dhe faqet e papërshtatshme për fëmijë. Këtë mund ta rregullojnë që në momentin që e blejnë kompjuterin.

Fëmijët më shumë se dëshira për të mësuar kanë kuriozitetin e ngjyrave, ekraneve që shkëlqejnë dhe shpejtësinë e tyre.

Nëse fëmija është në moshë që mund t’u kuptoj, shpjegojani të mirat dhe dëmet që sjell, shpjegimi do ua lehtësonte punën.

 

/Rabihana Halili/

 

 

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E hënë E martë
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CEST on May 27, 2018
Clear
31°/17°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CEST on May 28, 2018
Pjesërisht vranët
31°/17°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CEST on May 29, 2018
Clear
30°/17°
Sot E hënë E martë
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CEST on May 27, 2018
Pjesërisht vranët
28°/15°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CEST on May 28, 2018
Pjesërisht vranët
29°/15°
It is forcast to be Chance of a Thunderstorm at 7:00 PM CEST on May 29, 2018
Chance of a Thunderstorm
30°/15°
Sot E hënë E martë
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CEST on May 27, 2018
Chance of Shiu!
28°/13°
It is forcast to be Chance of a Thunderstorm at 7:00 PM CEST on May 28, 2018
Chance of a Thunderstorm
29°/13°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CEST on May 29, 2018
Clear
29°/12°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr