Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Ministria Kumbaro  tërhiqet , pezullon ndryshimet e projektligjit për artin dhe kulturën

Ministria Kumbaro tërhiqet , pezullon ndryshimet e projektligjit për artin dhe kulturën

0 Komentet 🕔23.03.2018 - 20:58

 

 

foto6

Ministria e Kulturës tërhiqet ndaj  vendimit ,  për ndryshimin  që kërkonte të bënte në art dhe kulturë , ndryshime që shkaktuan një provokim  tek  komuniteti  artistik në vend.

Takimi u zhvillua me dyer të mbyllura për kamerat në Ministrinë e Kulturës.

Vendimi për pezullimin e projektligjit  u vendos si pasojë e presionit që ushtuan organizatat jofitimprurëse aktive të skenës së artit dhe të kulturës.Si rrjedhojë  nga kërkesat  e artistëve që Teatri të mos zhvendoset tek Turbina dhe të pezullohet projektligji rezulton me fitore  prej  vendimit përfundimtar nga Kumbaro  .

Nga ana tjetër Ministria e Kulturës nuk pranon të diskutojë rikthimin e Qendrës Kombëtare për Artin dhe Kulturën .

Po ashtu pritet që projekligji i ri të hartohet njëkohësisht me strategjinë kulturore , t’iu japë pavarësi institucioneve për artin dhe kulturën, në përzgjedhjen e drejtuesve si dhe të bordit artistik.

Me këtë organizim të konsultimeve të skenës së pavarur   dhe me organizatat e tjera të artistëve është ngarkuar zëvendësministria Valbona Shujaku , për të hartuar këto dy dokumente me rëndësi për politikat kulturore të artit në vend.

                                                                                                                               

                                                                                                                                                                                       Përgatiti: F. BUSHI

 

 

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E premte E shtunë
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 13, 2018
Shiu!
10°/4°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 14, 2018
Chance of Shiu!
16°/7°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Shiu!
15°/6°
Sot E premte E shtunë
It is forcast to be Chance of Bore! at 7:00 PM CET on December 13, 2018
Chance of Bore!
1°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on December 14, 2018
Bore!
-1°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Bore!
-1°/-3°
Sot E premte E shtunë
It is forcast to be Chance of Bore! at 7:00 PM CET on December 13, 2018
Chance of Bore!
1°/-6°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 14, 2018
Bore! Showers
3°/-1°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Chance of Shiu!
5°/-1°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214