Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Ministria Kumbaro  tërhiqet , pezullon ndryshimet e projektligjit për artin dhe kulturën

Ministria Kumbaro tërhiqet , pezullon ndryshimet e projektligjit për artin dhe kulturën

0 Komentet 🕔23.03.2018 - 20:58

 

 

foto6

Ministria e Kulturës tërhiqet ndaj  vendimit ,  për ndryshimin  që kërkonte të bënte në art dhe kulturë , ndryshime që shkaktuan një provokim  tek  komuniteti  artistik në vend.

Takimi u zhvillua me dyer të mbyllura për kamerat në Ministrinë e Kulturës.

Vendimi për pezullimin e projektligjit  u vendos si pasojë e presionit që ushtuan organizatat jofitimprurëse aktive të skenës së artit dhe të kulturës.Si rrjedhojë  nga kërkesat  e artistëve që Teatri të mos zhvendoset tek Turbina dhe të pezullohet projektligji rezulton me fitore  prej  vendimit përfundimtar nga Kumbaro  .

Nga ana tjetër Ministria e Kulturës nuk pranon të diskutojë rikthimin e Qendrës Kombëtare për Artin dhe Kulturën .

Po ashtu pritet që projekligji i ri të hartohet njëkohësisht me strategjinë kulturore , t’iu japë pavarësi institucioneve për artin dhe kulturën, në përzgjedhjen e drejtuesve si dhe të bordit artistik.

Me këtë organizim të konsultimeve të skenës së pavarur   dhe me organizatat e tjera të artistëve është ngarkuar zëvendësministria Valbona Shujaku , për të hartuar këto dy dokumente me rëndësi për politikat kulturore të artit në vend.

                                                                                                                               

                                                                                                                                                                                       Përgatiti: F. BUSHI

 

 

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E premte E shtunë
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CEST on April 19, 2018
Clear
26°/12°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CEST on April 20, 2018
Clear
27°/11°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CEST on April 21, 2018
Clear
24°/10°
Sot E premte E shtunë
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CEST on April 19, 2018
Clear
23°/11°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CEST on April 20, 2018
Clear
22°/8°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CEST on April 21, 2018
Clear
23°/9°
Sot E premte E shtunë
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CEST on April 19, 2018
Clear
22°/11°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CEST on April 20, 2018
Clear
23°/8°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CEST on April 21, 2018
Clear
23°/8°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr