Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Ministri Kosova jep alarmin: 2.4 miliardë lekë abuzime me ilaçet

Ministri Kosova jep alarmin: 2.4 miliardë lekë abuzime me ilaçet

0 Komentet 🕔07.05.2013 - 13:37

Abuzimi me ilaçet në Qendrën Spitalore Universitare “Nënë Tereza” kap shifrën e 2.4 miliardë lekëve. Abuzimi bëhet publik nga vetë ministri i Shëndetësisë, Halim Kosova, sipas të cilit blerja e barnave në periudha të ndryshme është bërë me çmime pesë herë më të larta se realja.

Ministri Kosova bëri të ditur dje se kostoja e këtij abuzimi bie direkt mbi të sëmurët që trajtohen në spitalin më të madh në vend. Në konferencën ndërkombëtare të shëndetit publik, ai bëri akuza të forta për mënyrën se si janë menaxhuar fondet dhe se si janë zbatuar ligjet në shëndetësi.

“Veçanërisht në QSUT është konstatuar një abuzim prej 2.4 miliardë lekësh. Jemi të vendosur t’i shkojmë kësaj çështjeje deri në fund. Çdo abuzues do të përgjigjet në organet përkatëse konform ligjit”, theksoi Halim Kosova.

Ai premtoi ndryshim të situatës brenda kësaj jave. Sipas tij, pacientët nuk mund dhe nuk duhet të vuajnë pasojat e tenderëve për të pasur ilaçe.

“Duke filluar nga dita e nesërme do të fillojnë prokurimet, por natyrisht, nuk do të përdoren më ato çmime barnash që ishin përcaktuar më parë, të cilat devijonin deri në 5-fish nga lista bazë e medikamenteve. Ka pasur devijime në fondet publike, të dhëna për shëndetësinë dhe keqmenaxhim të institucioneve, veçanërisht QSUT”, u shpreh z. Kosova.

Ministri i Shëndetësisë, Halim Kosova, tha se për shkak të keqmenaxhimit në këtë lloj forme, QSUT është në këtë gjendje, ku ka mungesa të theksuara të ilaçeve.

 /Muzafere Dema/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se me rezultatet e fundit Kombëtarja jonë e futbollit do të kualifikohet në Euro 2016?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E hënë E martë
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on November 19, 2017
Chance of Shiu!
16°/5°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on November 20, 2017
Clear
13°/-1°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on November 21, 2017
Pjesërisht vranët
13°/3°
Sot E hënë E martë
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on November 19, 2017
Chance of Shiu!
8°/-2°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on November 20, 2017
Clear
10°/1°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on November 21, 2017
Clear
14°/3°
Sot E hënë E martë
It is forcast to be Overcast at 7:00 PM CET on November 19, 2017
Overcast
11°/2°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on November 20, 2017
Pjesërisht vranët
7°/-4°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on November 21, 2017
Clear
8°/-3°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr