Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Miliarda euro në tregun e drogës

Miliarda euro në tregun e drogës

0 Komentet 🕔24.07.2013 - 13:00

Evropianët mund të konsumojnë sasi të mëdha të drogave duke nisur nga opiumi e deri te kanabisi, përfshirë heroinë, marihuanë e kokainë. Bazuar në raportin e fundit të Komisionit Evropian që flet për tregun e drogave në BE, sipas përllogaritjeve del se vetëm tregu i Kanabisit ka qarkullim vjetor nga 15 deri 35 miliardë euro.

Megjithatë, një pjesë qendrore e përgjegjësisë për këtë sasi droge që hyn në BE, u drejtohet edhe vendeve dhe rajoneve nëpër të cilat ajo kalon. Në raportin e fundit zyrtar të publikuar ditë më parë nga Organizata e Kombeve të Bashkuara (OKB) të quajtur “Raporti Botëror i Drogës 2013”, shkruan se 74% e opiumit në botë, vendburim ka Afganistanin, shkruan Tribuna.

Ky dokument përfshinë periudhën e vitit 2012 dhe paraqet krahasimet me vitet paraprake të rrugës nëpër të cilat drogat kalojnë për të mbërritur kryesisht në vendet e zhvilluara Perëndimore.

/Laugert Qosja/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr