Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Mijëra tonë duhan mbeten stok, përgjysmohet çmimi i blerjes

Mijëra tonë duhan mbeten stok, përgjysmohet çmimi i blerjes

0 Komentet 🕔01.02.2014 - 20:27

 Fermerët e Dumresë kanë protestuar se po i’u kalben mijëra tonë duhan dhe nuk gëzojnë mbështetjen e shtetit për kultivimin e duhanit.

Nisur nga kjo situatë kompania importuese ka përgjysmuar çmimin nga 350-450 lekë për kilogramë ka zbritur në më pak se 200 lekë.

Sipas fermerëve kjo vlerë nuk mbulon as kostot dhe po i pengon të fillojnë mbjelljet e reja.

Pas ankesës në bashki, drejtuesit e kësaj bashkie i bëjnë thirrje qeverisë të marrë masa për të mos dëmtuar mallrat.

Në zonën e Dumresë janë rreth 45 mijë fermerë që kultivojnë duhan dhe kanë si detyrim t’i sigurojnë kompanisë greke 10 mijë ton duhan në vit, ndërsa kjo kompani ka qenë e angazhuar ta blinte duhanin me 350-450 lekë/kilogramin, angazhim të cilin nuk po e mban.

/Enkeleda Cami/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E hënë E martë
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on February 25, 2018
Shiu!
9°/1°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on February 26, 2018
Chance of Shiu!
6°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on February 27, 2018
Bore!
5°/-4°
Sot E hënë E martë
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on February 25, 2018
Bore! Showers
-4°/-11°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on February 26, 2018
Bore!
-6°/-10°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on February 27, 2018
Bore! Showers
-6°/-16°
E mërkurë E enjte E premte
It is forcast to be 	
Shiu! at 12:00 PM CET on January 03, 2018
Shiu!
10°/0°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 12:00 PM CET on January 04, 2018
Pjesërisht vranët
9°/-3°
It is forcast to be Clear at 12:00 PM CET on January 05, 2018
Clear
7°/-2°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr