Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Mijëra tonë duhan mbeten stok, përgjysmohet çmimi i blerjes

Mijëra tonë duhan mbeten stok, përgjysmohet çmimi i blerjes

0 Komentet 🕔01.02.2014 - 20:27

 Fermerët e Dumresë kanë protestuar se po i’u kalben mijëra tonë duhan dhe nuk gëzojnë mbështetjen e shtetit për kultivimin e duhanit.

Nisur nga kjo situatë kompania importuese ka përgjysmuar çmimin nga 350-450 lekë për kilogramë ka zbritur në më pak se 200 lekë.

Sipas fermerëve kjo vlerë nuk mbulon as kostot dhe po i pengon të fillojnë mbjelljet e reja.

Pas ankesës në bashki, drejtuesit e kësaj bashkie i bëjnë thirrje qeverisë të marrë masa për të mos dëmtuar mallrat.

Në zonën e Dumresë janë rreth 45 mijë fermerë që kultivojnë duhan dhe kanë si detyrim t’i sigurojnë kompanisë greke 10 mijë ton duhan në vit, ndërsa kjo kompani ka qenë e angazhuar ta blinte duhanin me 350-450 lekë/kilogramin, angazhim të cilin nuk po e mban.

/Enkeleda Cami/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr