Microsoft njofton për datën e prezantimit dhe çmimin e Xbox One

0

Modeli i ri Xbox One do të dalë në shitje nëntorin e këtij viti. Çmimi i deklarur nga kompania është 429 pound në Britaninë e Madhe, 499 dollarë në SHBA dhe për vendet që përdorin monedhën europiane do të jetë 499 euro. Njoftimi u bë gjatë një konference mbi lojërat E3 expo në Los Angeles.

Para këtij njoftimi në E3, shumë ekspertë e kritikuan Microsoft-in mbi thashethemet se do të detyrojë përdoruesit të luajnë vetëm online. Kjo nënkupton se ju edhe kur nuk jeni duke luajtur, jeni pjesë e lojës. Gjëra të ndryshme mund të ndodhin, misionet vazhdojnë. Kjo lëvizje bëhet për të rritur konkurencën me gjigandin Sony.

Kompania rivale Sony ka bër të ditur se aparati i tyre Playstation 4 do të dalë në treg gjatë pushimeve të fundvitit. Kjo nënkupton se të dija kompanitë, si Microsoft ashtu dhe Sony do të nxjerrin aparatet e tyre për herë të para në të njëjtën periudhë kohore. Kjo premton një konkurencë të madhe në tregun e lojërave elektronike.

/Ejup Lila/

Xbox-Next-Gen-2013-Xbox-One-Reveal-041

XBox-One-Controller-Kinect-Family-Product-Green-Large

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here