Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Meta dhe Basha takojnë zv/kryeministrin e Maqedonisë

Meta dhe Basha takojnë zv/kryeministrin e Maqedonisë

0 Komentet 🕔17.01.2018 - 16:24

meta-osmanibasha dhe zv kryeministri maqedonas

 

Presidenti I Republikës Ilir Meta zhvilloi sot një takim pune  për cështjet Europiane me zv/kryeministrin maqedonas Bujar Osmani. Kreu I shtetit Meta pëlqeu miratimin e ligjit nga parlamenti maqedonas për përdorimin e gjuhës shqipe si gjuhë zyrtare duke e quajtur si një hap demokratizimi dhe  forcimi drejt rrugës integruese të Maqedonisë.

Meta nuk harroi të përmendte edhe  marrëveshjen e Ohrit për respektimin e të drejtave të shqiptarëve në Maqedoni dhe përmirsimin e marrëdhënieve mes dy shteteve në interes të integrimit euro-atlantik të vendit.

Zv/ kryeministri Osmani gjatë deklaratës për shtyp ka shprehur se dy janë prioritetet e Maqedonisë, integrimi në Bashkimin Evropian dhe NATO dhe se forcimi I marrëdhënieve Shqipëri-Maqedoni rrit besueshmërinë e europianëve kundrejt ballkanit perëndimor.

Një tjetër takim ai e ka zhvilluar me kryetarin e  opozitës Lulzim Basha. Sipas njoftimit të zyrës së shtypit, Kryetari i PD, sipas njoftimit të zyrës së shtypi. ka deklaruar se avancimi i të drejtave të shqiptarëve është një arritje e politikës e shoqërisë maqedonase dhe asaj shqipëtare.

Përgatiti E.B

 

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E premte E shtunë
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 13, 2018
Shiu!
10°/4°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 14, 2018
Chance of Shiu!
16°/7°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Shiu!
15°/6°
Sot E premte E shtunë
It is forcast to be Chance of Bore! at 7:00 PM CET on December 13, 2018
Chance of Bore!
1°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on December 14, 2018
Bore!
-1°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Bore!
-1°/-3°
Sot E premte E shtunë
It is forcast to be Chance of Bore! at 7:00 PM CET on December 13, 2018
Chance of Bore!
1°/-6°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 14, 2018
Bore! Showers
3°/-1°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Chance of Shiu!
5°/-1°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214