Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Mësojuni fëmijëve rëndësinë e gabimit, jo ndjenjën e fajit

Mësojuni fëmijëve rëndësinë e gabimit, jo ndjenjën e fajit

0 Komentet 🕔04.08.2013 - 12:22

Të ndierit fajtor nuk e edukon fëmijën, por e lëndon atë. Specialistët e kësaj fushe i këshillojnë prindërit të bëjnë kujdes dhe të mos i bëjnë fëmijët të ndihen fajtorë.

Nëse u thoni fëmijëve tuaj ‘‘më ke mërzitur’’ apo ‘‘më ke zhgënjyer’’ kjo krijon tek ata ndjenjën e fajit. Një mënyrë e tillë komunikimi lëndon personalitetin e fëmijës dhe mund të ketë pasoja të mëvonshme në karakterin e tij.

Mom-yelling-at-exapserated-kid

Në vend të kësaj mund të përdorni fraza si ‘‘ nuk më pëlqeu veprimi që bëre’’ apo ‘‘nuk ke vepruar mirë’’. Një gjë e tillë e vë theksin tek veprimi i fëmijës dhe jo tek karakteri i tij. Për rrjedhojë edhe fëmija mëson të mos e përsërisë gabimin.

Theksojani fëmijës rëndësinë e gabimit të bërë dhe flisni lirshëm me të. Por asnjëherë mos thoni ‘‘më mërzite’’. Mos harroni se para jush keni një fëmijë i cili nga një shprehje e tillë mund të ndihet shumë fajtor, i pavlefshëm dhe i pavlerësuar.

/Romina Qama/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E diel E hënë
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 19, 2019
Shiu!
14°/4°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 20, 2019
Chance of Shiu!
13°/2°
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Mostly Cloudy
14°/4°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 19, 2019
Bore!
2°/-1°
It is forcast to be Overcast at 7:00 PM CET on January 20, 2019
Overcast
3°/-1°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Bore!
1°/-3°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on January 19, 2019
Pjesërisht vranët
4°/-2°
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on January 20, 2019
Mostly Cloudy
4°/-2°
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Mostly Cloudy
3°/-2°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214