Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Mësojuni fëmijëve kulturën e ndërgjegjësimit

Mësojuni fëmijëve kulturën e ndërgjegjësimit

0 Komentet 🕔29.05.2013 - 11:29

Të gjithë prindërit hasin vështirësi në ekuilibrimin e sjelljeve të fëmijëve të tyre.Dëshira  për të pasur fëmijë të sukseshëm, të lirë  si të tjerët shpeshherë i çon prindërit në gabim.

Ajo çka duhet ti mësojnë prindërit fëmijëve është ndërgjegjësimi,kultura e reflektimit dhe jo liria e tepërt.

Prindërit të cilët u mësojnë fëmijëve të jenë të kujdeshëm në shpenzimin e parave,në mënyrën sesi  sillen me të tjerët, në shprehjen e dëshirave, kanë rritur fëmijë që kanë kulturën e ndërgjegjësimit.

Një tregues i mirë ndaj kujdesit dhe punës së mirë të prindërve mbi fëmijën është  aftësia e fëmijës për të përballuar i vetëm vështirësitë.

Fëmijët e edukuar me ndjenjën e të qënit të varur,të ndikuar dhe bashkëpunues me të tjerët janë të kujdeshëm në sjellje dhe në marrëdhëniet shoqërore.

Për të ilustruar mund të bëjmë analogji me trafikun e makinave.Nëse jeni shoferi i një makine a mund të thoni që unë jam i pavarur dhe s’kam pse i bindem askujt ? Nëse ka një tabelë dhe tregon shpejtësinë që duhet a mund të thoni që nuk më intereson, e të vazhdoni rrugën ? Jo nuk mund të thoni.

Ashtu si jeta e trafikut është edhe bindja e fëmijëve ndaj shoqërisë dhe marredhënieve që fillon të ndërtoj.Për këtë arsye duhet pasur kujdes ndaj mënyrës sesi edukohen fëmijët.

Të parët që vuajnë pasojat e kësaj sjellje janë prindërit,e pikërisht ata duhet të jënë edukatorët  e parë dhe më të mirë të fëmijëve të  tyre.

 

/Rabihana Halili/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E diel E hënë
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Shiu!
14°/6°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Pjesërisht vranët
11°/2°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Shiu!
11°/4°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Bore!
-1°/-3°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Pjesërisht vranët
-1°/-7°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Bore! Showers
-2°/-4°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Chance of Shiu!
5°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Bore!
-1°/-7°
It is forcast to be Ice Pellets at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Ice Pellets
1°/-3°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214