Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Mbipopullimi problem në shkollat e Kamzës

Mbipopullimi problem në shkollat e Kamzës

0 Komentet 🕔02.04.2015 - 09:58

Nga Suzana Gjeleshi

Shkolla 9-vjeçare dhe gjimnazi i përgjithshëm në Kamëz vijojnë të zhvillojnë  mësimin me dy turne. Ky nuk është një fenomen i panjohur në Tiranë dhe në zonat e saj, sepse shumica e shkollave vijojnë ta ndjekin  mësimin me dy turne dhe me klasat e tejmbushura.

Edhe pse dita është zgjatur, fëmijët vazhdojnë të kthehen në shtëpi vonë për shkak se e zhvillojnë mësimin me dy turne dhe shtëpitë e disave pothuajse një orë e gjysmë larg  nga shkolla.

Prindërit shprehen të shqetësuar për orët e ngjeshura, për numrin e madh të nxënësve që ka një klasë, por shqetësimi më i madh mbetet orari kur përfundon mësimi. Ata janë të detyruar te shkojnë t’i marrin fëmijët e tyre nga shkolla, nga frika e errësirës dhe nga faktorët e tjerë që mund t’i rrezikojnë ata.

Znj. Zenepe Porja tregon se i duhet të lërë gjithmonë punën më herët për të marrë djalin e saj çdo ditë nga shkolla. Gjithashtu i duhet të bëjë një punë të dyfishtë më fëmijën e lodhur për ta ndihmuar në mësime.

Gjithë fëmijët shprehen të pakënaqur, si për orarin e nisjes herët të mësimit, ashtu dhe për mbarimin vonë. Dëbora, Eva dhe Livia shkojnë bashkë në shtëpi, por edhe pse në shoqërinë e njëra-tjetrës ato sërish kanë frikë.

1982173_229885653867486_1807235317_n (1)

Mësuesi Urim Halilaj thotë se i është dashur të presë dhe të qëndrojë me fëmijët, duke lënë mbas dore edhe punët e tij, derisa prindërit të vinin në shkollë për t’i marrë.

11084293_767526390032491_3576903909303429025_n

Të gjithë  mësuesit e shfaqin si problem mësimin me dy turne, por shkollat e Kamzës jo para shumë kohësh mësimin e kanë zhvilluar edhe me tre turne. Kalimi me dy turne gjithsesi është një hap i madh për to.

Gjithashtu edhe numri i nxënësve nëpër klasa ëstë ulur krahasuar me disa vite më parë, por gjithsesi mbetet sërish një problem serioz për standardet që duhet të kenë shkollat tona.

 

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se me rezultatet e fundit Kombëtarja jonë e futbollit do të kualifikohet në Euro 2016?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E hënë E martë
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on November 19, 2017
Chance of Shiu!
16°/5°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on November 20, 2017
Clear
13°/-1°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on November 21, 2017
Pjesërisht vranët
13°/3°
Sot E hënë E martë
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on November 19, 2017
Chance of Shiu!
8°/-2°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on November 20, 2017
Clear
10°/1°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on November 21, 2017
Clear
14°/3°
Sot E hënë E martë
It is forcast to be Overcast at 7:00 PM CET on November 19, 2017
Overcast
11°/2°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on November 20, 2017
Pjesërisht vranët
7°/-4°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on November 21, 2017
Clear
8°/-3°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr