Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Maturantët, të ndërpresin kurset private

Maturantët, të ndërpresin kurset private

0 Komentet 🕔22.05.2013 - 10:39

Pasnesër është dita e fundit e shkollës për 42 mijë matuarantë në vendin tonë, të cilët do t’u nënshtohen provimeve të maturës shtetërore. Provimi i parë do të zhvillohet në datën 31 maj në lëndën Gjuhë Shqipe dhe Letërsi.

“Nxënësit do të kenë mundësi që pas datës 26 maj të nisin konsultimet pa pagesë nëpër shkolla. Ato do të bëhen sipas një kalendari të posaçëm”, sqarojnë specialistët e MASH për gazetën Panorama.

Sipas tyre, maturantët do të ndihmohen nga mësuesit për paqartësitë e pyetjeve të mundshme sa i përket provimeve. Pjesa më e madhe e maturantëve zhvillojnë kurse private me mësuesit e lëndëve, gjë e cila është e palejueshme.

“Mësuesit të japin shpjegime dhe orientime por pa pagesë”, u shprehën specialistët.

Teza e provimit të Letërsisë edhe për këtë vit do të ndahet në dy pjesë, ku përfshihet testimi i njohurive nga veprat e autorëve shqiptarë dhe të huaj. Ekspertët e Institutit të Zhvillimit të Arsimit kanë dhënë me detaje skemën e pyetjeve që do të përmbajë testi dhe temat përgatitore që duhet të mësojnë nxënësit.

/Muzafere Dema/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E mërkurë E enjte
It is forcast to be Chance of a Thunderstorm at 7:00 PM CEST on May 22, 2018
Chance of a Thunderstorm
28°/17°
It is forcast to be Thunderstorm at 7:00 PM CEST on May 23, 2018
Thunderstorm
23°/15°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CEST on May 24, 2018
Chance of Shiu!
25°/14°
Sot E mërkurë E enjte
It is forcast to be Chance of a Thunderstorm at 7:00 PM CEST on May 22, 2018
Chance of a Thunderstorm
24°/13°
It is forcast to be Thunderstorm at 7:00 PM CEST on May 23, 2018
Thunderstorm
24°/13°
It is forcast to be Chance of a Thunderstorm at 7:00 PM CEST on May 24, 2018
Chance of a Thunderstorm
24°/13°
Sot E mërkurë E enjte
It is forcast to be Chance of a Thunderstorm at 7:00 PM CEST on May 22, 2018
Chance of a Thunderstorm
27°/13°
It is forcast to be Chance of a Thunderstorm at 7:00 PM CEST on May 23, 2018
Chance of a Thunderstorm
27°/13°
It is forcast to be Chance of a Thunderstorm at 7:00 PM CEST on May 24, 2018
Chance of a Thunderstorm
24°/12°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr