Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

MASH udhëzon maturantët të ndjekin konsultat falas

MASH udhëzon maturantët të ndjekin konsultat falas

0 Komentet 🕔26.04.2013 - 13:38

Tiranë – Ministria e Arsimit dhe Shkencës ka nisur inspektimet në mënyrë që në shkollat e mesme konsultat për maturën shtetërore të bëhen falas.

Institucioni me i lartë i arsimit ka reaguar pas publikimit të lajmit për zhvillimin e kurseve private në kushte të papërshtatshme nga mësuesit e shkollave të mesme. MASH ka verifikuar 10 mësues që kishin ofruar kurse private në kushtet e shtëpisë, duke rënë në kundërshtim të plotë me ligjin në fuqi. Ndaj tyre janë marrë masa ndëshkimore, ku 4 mësues janë paralajmëruar për pushim nga puna dhe 6 të tjerët janë ndëshkuar me gjobë.

Hapja e kurseve është një fenomen që ndodh disa muaj para provimeve të maturës. Kjo dukuri  është problematike dhe e paligjshme pasi në shkollat e vendit tonë ofrohen orë shtesë, sidomos për maturantët  para provimeve. Ministria  e Arsimit ju ka ardhur në ndihmë atyre me orë falas për konsultime aty ku kanë veshtërësi,  si dhe për të shmangur edhe koston e lartë që paguajnë në kurset private.

Duke pasur parasysh këtë fenomen, Ministria e Arsimit dhe Shkencës ka nisur inspektimin dhe verifikimin në terren në të gjitha shkollat e mesme nga ku ‘’operacioni’’ rezultoi me sukses pas ndëshkimit të disa prej mësuesve.

“Ministria e Arsimit dhe Shkencës nuk dënon kurset private në përputhje me ligjin. Ajo u jep mundësi arsimtarëve të licencohen në zyrat e Qendrës Kombëtare të Regjistrimit(QKR) në rast se ata duan të hapin kurse të tilla. Në të kundërt ato shkelin ligjin dhe veprimtaria e tyre përbën evazion fiskal. QKR do të licencoje vetëm ato kandidatë të cilët janë të aftë dhe i plotësojnë kushtet për të hapur një aktivitet të tillë”, thuhet në një njoftim të MASH-it.

/Erta Troci/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E diel E hënë
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 19, 2019
Shiu!
14°/5°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 20, 2019
Chance of Shiu!
13°/2°
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Mostly Cloudy
14°/4°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 19, 2019
Bore!
2°/-1°
It is forcast to be Overcast at 7:00 PM CET on January 20, 2019
Overcast
3°/-1°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Bore!
1°/-3°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on January 19, 2019
Pjesërisht vranët
4°/-2°
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on January 20, 2019
Mostly Cloudy
4°/-2°
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Mostly Cloudy
3°/-2°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214