Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

MASH harton tekstet e reja

MASH harton tekstet e reja

0 Komentet 🕔02.04.2013 - 13:12

Këshilltari i ministrit të Arsimit Jovan Kristiqi bën të ditur se pas përfundimit të hartimit, “tekstet do të përzgjidhen këtë muaj nga bordet e shkollave”.

Këtë vit, sipas tij, ka risi në hartimin e teksteve të reja për disa gjuhë të huaja. “Ne kemi tekstet kryesisht të vitit të kaluar, ndërsa alternativa të reja do të kemi vetëm në lëndën e anglishtes dhe frëngjishtes”, thotë Jovan Kristiqi, këshilltar i ministrit të Arsimit. Kemi përgatitur katalogun e teksteve shkollore të këtij viti. Brenda kësaj jave do të bëjmë një mbledhje me të gjitha drejtoritë arsimore rajonale dhe do i sqarojmë në lidhje me përzgjedhjen e teksteve që fillon dhe mbaron në fund të muajit prill”.

Në fillim të muajit gusht shtëpitë botuese do të kryejnë botimin e teksteve. “Do të bëjmë përpjekje që të kemi dhe tekste të përkthyera, po këtu ka një sërë vështirësish si:  njehësimi i programit, sepse ato mund të jenë të ndryshme në shumë shtete, jo vetëm që nuk ka një program unik siç e ka shkolla jonë, por shkolla të ndryshme përdorin programe të ndryshme”, tha Kristiqi. Sistemi i sigurimit të teksteve shkollore të arsimit parauniversitar, Altertekst-i, i nënshtrohet çdo vit përmirësimeve. Sipas ministrisë së Arsimit, ndryshimet në reformë vijnë si rrjedhojë e përmirësimit të mëtejshëm në përzgjedhjen e teksteve më të mira shkollore.

Tekstet alternative do të vazhdojnë të shtohen në tregun e librit shkollor, por do të jenë mësuesit ata që do të bëjnë përzgjedhjen e teksteve më të mira. Sistemi i sigurimit të teksteve shkollore nuk është më ai i para vitit 2006.  Reforma e tekstit shkollor e emëruar  “Altertekst”, e ka ‘zhveshur’ Ministrinë e Arsimit nga funksionet botuese të librit mësimor. Gjetja e autorëve, shtypshkronjat, shitja e teksteve, marrëveshjet për copyright-in e tyre, etj, janë detyra të botuesit.

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se me rezultatet e fundit Kombëtarja jonë e futbollit do të kualifikohet në Euro 2016?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E premte E shtunë
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on November 23, 2017
Pjesërisht vranët
17°/3°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on November 24, 2017
Pjesërisht vranët
17°/3°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on November 25, 2017
Clear
17°/8°
Sot E premte E shtunë
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on November 23, 2017
Clear
15°/4°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on November 24, 2017
Pjesërisht vranët
16°/4°
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on November 25, 2017
Mostly Cloudy
16°/4°
Sot E premte E shtunë
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on November 23, 2017
Clear
13°/-1°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on November 24, 2017
Clear
12°/-1°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on November 25, 2017
Clear
12°/2°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr