Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Martesa i bën mirë zemrës

Martesa i bën mirë zemrës

0 Komentet 🕔10.04.2013 - 13:35

Studimi në fjalë tregon se martesa minimizon rrezikun e infarktit si tek femrat ashtu dhe tek meshkujt.

Pasi analizuan statusin shëndetësor dhe civil të disa personave mbi moshën 35-vjeçare në katër zona të Finlandës, shkencëtarët panë se rreziku i vekjes nga infarkti tek gratë ë martuara ishte 20 %, tek të divorcuarat 32 % dhe tek beqaret 43 %.

Ndërsa tek meshkujt e martuar kjo shifër arrin në 26 %, tek të divorcuarit 42 % dhe tek beqarët 51%.

“Martesa përbën një efekt mbrojtës veçanërisht tek meshkujt dhe femrat e moshës së mesme”, u shpreh Dr. Aino Lammintausta nga universiteti Turku.

Shkencëtarët gjithashtu pohuan se të martuarit zotërojnë shtëpi me një stil më të rregullt dhe të shëndetshëm ndërsa beqarët janë më të çrregullt dhe hyjnë më shumë në depresion.

Studimi është publikuar në revistën ”European Journal of Preventive Cardiology”.

/Start/Aisa Kokiçi/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Pjesërisht vranët
14°/4°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 22, 2019
Shiu!
12°/6°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Chance of Shiu!
12°/3°
Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Bore! Showers
1°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 22, 2019
Bore!
1°/-3°
It is forcast to be Ice Pellets at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Ice Pellets
2°/-2°
Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be Overcast at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Overcast
3°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 22, 2019
Bore!
3°/-1°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Chance of Shiu!
4°/-1°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214