Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Maqedonia dhe Somalia, të vetmet pa regjistrim të popullsisë

Maqedonia dhe Somalia, të vetmet pa regjistrim të popullsisë

0 Komentet 🕔03.10.2013 - 10:45

 

Maqedonia dhe Somalia janë dy vendet e vetme në botë që nuk kanë bërë regjistrimin e popullsisë. Në buxhetin e vitit 2014 në Maqedoni, nuk ka para të ndara për një regjistrim të tillë edhe për vitin e ardhshëm.

Regjistrimi i popullsisë nuk është paraparë edhe për vitin e kaluar sepse  nuk ka mjete në buxhet, ka deklaruar ministri i financave Zoran Stavrevski.

Partitë opozitare kritikojnë mos organizimin e regjistrimit të popullsisë edhe vitin e ardhshëm. Me këtë akuzojnë partitë opozitare qeveria dëshiron të ik nga realiteti se një pjesë e madhe e popullatës, veçanërisht të rinjtë ikin nga vendi.

Një fakt tjetër është se me këtë qeveria nuk dëshiron ta prekë listën zgjedhore ku janë të regjistruar 1.8 milion votues fiktiv.
Regjistrimi i rregullt në Maqedoni duhej të bëhej në vitin 2001, por për shkak të ngjarjeve  të asaj kohe nuk u realizua.

Regjistrimi i popullsisë në tetor  pësojë fiasko  të plotë disa ditë para mbarimit, arsyetimi ishte se kishte dallime në shpjegimin e metodologjisë së regjistrimit.

/Elta Liksenaj/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E diel E hënë
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Shiu!
14°/6°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Pjesërisht vranët
11°/2°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Shiu!
11°/4°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Bore!
-1°/-3°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Clear
0°/-7°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Bore! Showers
-2°/-5°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Chance of Shiu!
5°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Bore!
-1°/-7°
It is forcast to be Ice Pellets at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Ice Pellets
1°/-3°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214