Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Maqedoni, protesta masive për largimin e Gruevskit

Maqedoni, protesta masive për largimin e Gruevskit

0 Komentet 🕔18.05.2015 - 09:37

Mijëra qytetarë shqiptarë e maqedonas ka kaluar natën në protesta paqësore me kërkesë për largimin e qeverisë Gruevski.   Protestuesit nga i gjithë vendi pa dallim përkatësie etnike ishin vendosur në tendat e ngitura përballë godinës së qëverisë.

Kësaj proteste iu bashkua edhe lideri i opozitës, Zoran Zaev bashkë me disa drejtues të lartë të partisë së tij. Qytetarët njëzëri kërkonin largimin e Gruevskit duke mbajtur në duar pankarta ku shkruhej “Poshtë regjimi mafioz i Nikolla Gruevskit”, “Lamtumirë Nikollë”, “Liri dhe Demokreci për Maqedoninë” etj. Ndërkohë nga ana tjertër potestuesit shqiptarë kërkonin largimin e përfaqësuesit të tyre në qeveri, Ali Ahmeti.

Përfaqësuesit e partisë i kanë bërë thirrje qytetarëve të tregojnë mbështetje për qeverinë dhe të japin mesazhin se nje qeveri rrëzohet me vota dhe jo me protesta, ndërsa vetë Gruevski ka deklaruar se nuk do të japë dorëheqjen.

Gruevski pritet të takohet për herë të dytë me kundështarin e tij Zaev dhe liderët e dy partive shqiptare, Ahmeti dhe Thaçi për të vijuar diskutimet për të dalë nga kriza. Pjesë en diskutimit pritet të jetë ambasadori amerikan në Shkup, Xhes Bejli dhe ai i Bashkimit Europian, Aivo Orav.

/Objektiv.al/

 

 

 

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se me rezultatet e fundit Kombëtarja jonë e futbollit do të kualifikohet në Euro 2016?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E mërkurë E enjte
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on December 12, 2017
Mostly Cloudy
17°/10°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 13, 2017
Chance of Shiu!
18°/8°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 14, 2017
Chance of Shiu!
14°/8°
Sot E mërkurë E enjte
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 12, 2017
Pjesërisht vranët
17°/4°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 13, 2017
Shiu!
6°/1°
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on December 14, 2017
Mostly Cloudy
11°/8°
Sot E mërkurë E enjte
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 12, 2017
Pjesërisht vranët
12°/1°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 13, 2017
Pjesërisht vranët
12°/2°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 14, 2017
Pjesërisht vranët
12°/0°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr