Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Maqedoni, 30 për qind ekonomi e zezë

Maqedoni, 30 për qind ekonomi e zezë

0 Komentet 🕔08.01.2014 - 12:06

Ekonomia e zezë në Maqedoni arrin shifrën e 2 miliardë euro ndërkohë  autoritetet qeveritare kanë ndërrmarrë masa për zvogëlimin e saj dhe stimulimin e formave të tjera për legalizimin e bizneseve të reja.

Ekonomia e zezë në Maqedoni arrin rreth 30 për qind nga GDP (Bruto Prodhimi Vendor) sipas portalit “Faktor”. Ministria e Ekonomisë, Punës dhe Politikës Sociale kanë prezantuar kohë më parë planin aksional për luftën kundër ekonomisë së zezë. Sektorët më të prekur nga ekonomia e zezë janë turizmi dhe industria .

Bullgaria është prekur gjithashtu nga ekonomia e zezë dhe qëndron përpara Maqendonisë duke arritur nivelin rreth 31.2 për qind.

Shqetësimet për rritjen e ekonomisë së zezë në Bullgari si anëtare e BE-së janë paraqitur edhe nga Brukseli, për shkak se nga kjo ekonomi arrijnë shifra prej 12,8 miliardë euro.

/Enkeleda Cami/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr