Mancini – Galatasaray, trajneri italian përshëndet Turqinë pas 8 muajsh

0

‘Lamtumirë Turqi ‘,  Roberto Mancini lë Galatasaray pas më pak se një vit pasi ishte emëruar trajner i Galatasaray  me një kontratë  tre-vjeçare  që pas shkarkimit të Fatih Terim .

Mancini udhëhoqi klubin për fazat eliminatore  të Ligës së Kampionëve, fitoi kupën e vendit, ndërsa në kampionat nuk shkoi përtej vendit të dytë.

Klubi i kishte garantuar vazhdimin e marrëdhënies deri tre javë më parë, por në mëngjes vonë erdhi njoftimi zyrtar i kompanisë. Trajneri italian pati një klauzolë në marrëveshjen që e lidhte me klubin turk  deri në vitin 2016, por sot ka marrë një zgjidhje konsensuale dhe tani është kthyer në treg.

“Përshëndetje, kam vendosur t’i japë fund përvojës time në Galatasaray . Me klubin nëpërmjet miratimit të ndërsjelltë ne kemi vendosur të shpërndajmë marrëdhënien e punës. Si trajner, unë i kuptoj nevojat e klubit për të arritur objektiva madhor. Kur kam pranuar caktimin e objektivave teknike Gala ishin të ndryshme. Në këto tetë muaj, megjithëse nga një sezon pjesërisht jo i mirë unë kam bërë punën time i drejtuar nga pasioni dhe kërkimin e vazhdueshëm për fitore për kualifikim në Champions League, Kupën  turke dhe vendin e dytë në kampionat. Me keqardhje po e lë Stambollin dhe tifozët që kanë qenë të shkëlqyer”, tha Mancini.

Tekniku e  mbylli me një përshëndetje të dashur për presidentin, për ekipin dhe për të gjithë punonjësit që kanë punuar me talent dhe besnikëri.

/Ermand Vrapi/

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here