Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Malala dhe Kailash Satyarthi fitojnë çmimin Nobel për Paqe

Malala dhe Kailash Satyarthi fitojnë çmimin Nobel për Paqe

0 Komentet 🕔10.10.2014 - 11:02

Aktivistja pakistaneze për edukimin e fëmijëve Malala Yusafzai dhe aktivistja indiane e të drejtave të fëmijëve  kanë fituar çmimin Nobel për Paqen 2014.

Malala 17 vjeç është fituaesja me moshë më të re e këtij çmimi. Adoleshentja është goditur nga talebanët të armatosur  në tetor të vitit 2012 teksa po aktivizohej në një fushatë për edukimin e vajzave.

Sipas komitetit të Nobel çmimi i është shënë për “  luftën e tyre kundër shtypjes së fëmijëve dhe të rinjve.”

Zonja Satyarthi, fituesja tjetër  ka mbajtur traditën e Mahatma Gandhi  dhe ka kryesuar forma të ndryshme të protestave paqësore “ duke u fokusuar në eksplorimin e rëndë për fitime financiare për fëmijët. “ tha komiteti i Nobel

Pjesë e nominimeve për fitimin e çmimit ishte edhe Papa Françesku, gjinekologu Denis Mukwege, ndërkohë që lista e plotë është mbajtur sekret

al/nobeli per paqen

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E hënë E martë
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on March 18, 2018
Chance of Shiu!
17°/11°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on March 19, 2018
Shiu!
13°/7°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on March 20, 2018
Shiu!
14°/9°
Sot E hënë E martë
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on March 18, 2018
Shiu!
6°/-2°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on March 19, 2018
Bore! Showers
2°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on March 20, 2018
Bore!
1°/-3°
Sot E hënë E martë
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on March 18, 2018
Shiu!
17°/7°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on March 19, 2018
Shiu!
13°/4°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on March 20, 2018
Pjesërisht vranët
16°/4°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr