Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Makina e parë me hidrogjen së shpejti në Londër

Makina e parë me hidrogjen së shpejti në Londër

0 Komentet 🕔25.07.2013 - 11:26

 Makina e parë për prodhim masiv që funksionon me hidrogjen do të arrijë së shpejti në Londër. Kompania Hyundai shpreson që makina që nuk çliron asnjë lloj gazi do të luajë rol kryesor në rrjetin e zgjeruar të makinave me hidrogjen që financohet nga qeveria Britanike.

Hyundai thotë se automjeti që funksion me hidrogjen bën një distance më të madhe sesa makinat konvencionale me bateri dhe ka avantazhin që nuk çliron asnjë lloj gazi. Produkti i vetëm që nxjerr ajo është uji. Marka Hyundai ix35 është seria e pare në botë e makinave me hidrogjen. Robin Hayles është manaxher për kompaninë Hyundai në Britani.

Ai thotë se makina ka avantazhin e madh që e gjeneron vetë elektricitetin, krahasuar me makinat elektrike konvencionale. “Ajo nuk e ka problemin e distancës. Me një mbushje mund të shkosh deri në 640 kilometra.”

Dhe kur të mbaron hidrogjeni është shumë e lehtë të mbushësh serbatorin. Makina përdor hidrogjenin për të prodhuar energji përmes një reaksioni kimik. Pesë makina të këtij lloji do të jenë në rrugët e Londrës deri në fund të gushtit.

Londra synon të bëhet qendra globale për përdorimin e makinave me hidrogjen. Në dy vitet e ardhshme, Hyundai ka në plan të prodhojë një mijë makina ix35.

/Klajdi Lleshi/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Pjesërisht vranët
14°/4°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 22, 2019
Shiu!
12°/6°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Chance of Shiu!
12°/3°
Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Bore! Showers
1°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 22, 2019
Bore!
1°/-3°
It is forcast to be Ice Pellets at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Ice Pellets
2°/-2°
Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be Overcast at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Overcast
3°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 22, 2019
Bore!
3°/-1°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Chance of Shiu!
4°/-1°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214