Lirohen ish krerët 007 të Millosheviçit

0

Gjykata Ndërkombëtare Penale e Hagës për krimet në ish-Jugosllavi, ka liruar për mungesë provash, me vendim shumice, Jovica Stanishiq, kreu i spiunazhit të Serbisë, krahu i Sllobodan Millosheviçit dhe numri dy i tij Franko Simatoviç.

Të dy u akuzuan për krime lufte me dyshimin se” kanë planifikuar, urdhëruar dhe ndihmuar” spastrimin etnik në shumë fusha të Bosnjës. Kryeministri serb, Ivica Daçiç, shprehu kënaqësinë e Beogradit për vendimin.

/Xhevahir Qardaku/

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here