Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Ligji i ri në polici: Si fitohet grada, 1% shtesë rroge për çdo vit pune

Ligji i ri në polici: Si fitohet grada, 1% shtesë rroge për çdo vit pune

0 Komentet 🕔18.04.2014 - 10:20

Tiranë- Zbardhet projektligji për  efektivët e policisë së shtetit.  Në draftin e zbardhur nga Gazeta Shqiptare   parashikohet se Policia e Shtetit do të organizohet në nëntë grada, të cilat sipas renditjes janë : nëninspektor, inspektor, nënkomisar, komisar, kryekomisar, drejtues,, drejtues i parë, zëvendësdrejtor i përgjithshëm dhe drejtor i përgjithshëm.

“ Punonjësi/ja i/ e policisë që emërohet  në detyrën e Drejtorit të Përgjithsëm dhe Zëvendësdrejtorit të Përgjithshëm, i jepet grada e Drejtorit të Përgjithshëm dhe Zëvendësdrejtorit të Përgjithshëm në momentin që emërohet në këto funksione”, citon Ministria e Brendshme në nenin 39 të draftit që po punohet.

Ndërkohë, në nenin 43 të draftit për Policinë e Shtetit përcaktohen edhe kriteret për rritjen në gradë.

“Për fitimin e gradës “Nënkomisar” deri në “Drejtues i Parë” punonjësi/ja i/e policisë duhet të plotësojë kriteret: Të ketë vlerësim të aftësive individuale të punës jo më të ulët se 70% të vlerësimit të përgjithshëm, të përmbushë kriteret për pozicionin e punës, të jetë parashkruar masa disiplinore për shkelje të rëndë, sipas afatit të përcaktuar në këtë ligj, të ketë përfunduar trajnimin e detyrueshëm për gradë, të mos ketë filluar ndaj tij procedimi penal dhe të mos ketë filluar ndaj tij procedimi disiplinor për shkelje të rëndë”, citohet në nenin 43 të projektligjit.

Po në të njëjtin nen përcaktohet edhe periudha kohore që efektivët e policisë duhet të plotësojnë për marrjen e gradës.

/Rabihana Halili/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 10, 2018
Pjesërisht vranët
13°/-1°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 11, 2018
Pjesërisht vranët
11°/-2°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on December 12, 2018
Clear
9°/2°
Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 10, 2018
Chance of Shiu!
7°/-3°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 11, 2018
Pjesërisht vranët
6°/-3°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on December 12, 2018
Clear
5°/-5°
Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on December 10, 2018
Bore!
4°/-4°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on December 11, 2018
Clear
2°/-8°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on December 12, 2018
Clear
2°/-7°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214