Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Letra e parë nga Ndërkombëtarët për Ramën dhe Veliajn : Mos e prekni Teatrin Kombëtar

Letra e parë nga Ndërkombëtarët për Ramën dhe Veliajn : Mos e prekni Teatrin Kombëtar

0 Komentet 🕔30.04.2018 - 16:30

Prishja e Teatrit Kombëtar ka krijuar debat të gjerë prej disa muajsh në vend , por duket se situata po ndryshon gjatë zhvillimeve të fundit.

Sot në një letër të hapur  Instituti ndërkombëtar Docomomo International , i kërkon përmes saj institucioneve në Shqipëri që të mos prishet Teatri.

Projekti i Teatrit ne 1936

Letra e plotë

I nderuar Z. Edi Rama ,

Kryeministër i Shqipërisë

Docomomo International – Komiteti Ndërkombëtar per Dokumentimin dhe Ruajtjen e Ndërtesave , Vendet dhe lagjet e Lëvizjes Moderne  , dëshiron të tërheqë vëmendjen tuaj për të ardhmen alarmante të Teatrit Kombëtar të Shqipërisë , një rast i konsiderueshëm i kompromentimit të pronës kulturore në kryeqytetin e Shqipërisë , Tiranë.

E ndërtuar në vitin 1938 pranë sheshit Skënderbej  si një qendër kulturore “ Italo-Shqiptare” , kjo ndërtesë racionaliste ishte një nga veprat e para arkitekturore Italiane në Shqipëri . Konceptuar nga arkitekti Giulio Berte , kjo ndërtesë – kulturore dhe sportive , me një kinema , pishinë dhe restorant – është me interes historik për të dhe teknikën origjinale të ndërtimit . Pjesa e jashtme e ndërtesës , e arritur gjatë periudhës ekonomike të Autarkisë , është i përbërë nga materiali i parafabrikuar “populit” , një ҫimento eksperimentale e përzier me fibra të plepit dhe algave .

I riemëruar Teatri Kombëtar , që nga viti 1947 është teatri kryesor i Shqipërisë.

Në kontekstin e periudhës së transformimit dhe inovacionit të jashtëzakonshëm me të cilin po ballafaqohet qyteti , dhe që nga projekti i rindërtimit është miratuar për Teatrin Kombëtar të Shqipërisë dhe zonave të afërta , Docomomo shpreh shqetësimet më të mëdha që mbështeten në planet e reja për këtë qendër kulturore që synojnë të fshijnë integritetin e saj origjinal. Ndërtesa e re bashkëkohore prej 9,300 metrash katrorë do të vendoset në zemër të qytetit , në afërsi të Opera Kombëtare dhe Galerisë  Kombëtare të Arteve duke zëvendësuar Teatrin origjinal.

I drejtohemi kësaj letre Kryeministrit të Shqipërisë , Ministrit të Kulturës , Kryetarit të Bashkisë së Tiranës dhe të gjithë individëve dhe institucione të tjera relevante që mund të ndihmojnë , duke tërhequr vëmendjen e përpjekjeve dhe bashkëpunimit maksimal mbrojtjen e kësaj pikëpamje moderne .

Docomomo International  u kërkon të gjitha institucioneve pjesëmarrëse që ta marrin këtë ҫështje shumë seriozisht dhe të ndalojnë ҫdo gjë punë të pakthyeshme të bëra  në monument .

Mos hezitoni të kontaktoni me Docomomo International në rast se keni nevojë për ndonjë udhëzim.

 

 

 

 Përgatiti: F.Bushi

 

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Pjesërisht vranët
14°/4°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 22, 2019
Shiu!
12°/6°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Chance of Shiu!
12°/3°
Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Bore! Showers
1°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 22, 2019
Bore!
1°/-3°
It is forcast to be Ice Pellets at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Ice Pellets
2°/-2°
Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be Overcast at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Overcast
3°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 22, 2019
Bore!
3°/-1°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Chance of Shiu!
4°/-1°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214