Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Lënia e duhanit sjell shtim në peshë

Lënia e duhanit sjell shtim në peshë

0 Komentet 🕔04.09.2013 - 07:50

Sipas një studimi i mbështetur nga Fondacioni Kombëtar Zviceran i Shkencës dhe botuar në PLOS ONE, shumica e personave që kanë qenë duhanpirës të rregullt dhe në një moment të caktuar të jetës kanw vendosur që të mos e konsumojnë më, vërejnë se shtojnë disa kile në peshë.

Kjo ndodh, pasi tek ata persona shtohen baktere të njëjta me njerëzit e shendoshe.Shkencëtarët kanë parë në materialin gjenetik të baktereve të zorrëve të 20 rasteve të pranishme në studim për një periudhë prej nëntë javësh. Nga këta pesë persona nuk pinin duhan, pesë të tjerë ishin duhanpirës dhe dhjetë të tjerët e kishin lënë duhanin një javë pas fillimit të studimit.

Fraksionet Proteobacteria dhe Bacteroidetes u rritën në kurriz të përfaqësuesve të Firmicutes dhe Aktinobaktereve. Në të njëjtën kohë, subjektet të cilët kishin ndaluar pirjen e duhanit kishin fituar një mesatare prej 2,2 kg në peshë, madje edhe në qoftë se sasia e ushqimit të tyre kishte mbetur e njëjtë.

/Jonida Halili/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E enjte E premte
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CEST on April 25, 2018
Clear
27°/13°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CEST on April 26, 2018
Clear
27°/13°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CEST on April 27, 2018
Pjesërisht vranët
29°/16°
Sot E enjte E premte
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CEST on April 25, 2018
Clear
28°/13°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CEST on April 26, 2018
Clear
27°/11°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CEST on April 27, 2018
Pjesërisht vranët
24°/10°
Sot E enjte E premte
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CEST on April 25, 2018
Clear
29°/12°
It is forcast to be Chance of a Thunderstorm at 7:00 PM CEST on April 26, 2018
Chance of a Thunderstorm
29°/12°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CEST on April 27, 2018
Clear
28°/12°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr