Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Lëngu i rrushit, mban zemrën të shëndetshme

Lëngu i rrushit, mban zemrën të shëndetshme

0 Komentet 🕔08.06.2013 - 18:01

Në Mesdhe, një gotë verë është pjesë e rutinës për të shoqëruar ushqimin në darkë. Kjo gotë verë e kuqe mund të ketë një efekt pozitiv mbi shëndetin tuaj, por mbi të gjitha nuk mund të ketë alkool të tepërt. Lëngu i rrushit ka veti kuruese në rastin e zemrës. Lëngu i rrushit mund të ketë një efekt të ngjashëm si verë e kuqe, por që kjo gotë nuk ka alkool.

Një studim i ri sugjeron se lëngu i rrushit të kuq mund të ofrojnë të njëjtën mbrojtje kundër sëmundjeve të zemrës si vera e kuqe. Rrushi është i pasur me antioksidantë-mbrojtjës së shëndetit, duke përfshirë resveratrol dhe flavonoids.

Lëngu i rrushit është provuar se mund  të zvogëlojë rrezikun e gjakut, redukton densitet të ulët, parandalon dëmtimin e enëve të gjakut në zemrën tuaj, dhe ndihmon që ju të mbani  një presion të shëndetshëm të gjakut.

Shuma e antioksidantëve  në rrush varet nga shumë faktorë, duke përfshirë llojin e rrushit, origjina e tij gjeografike dhe se si është proceduar. Rrushi i  kuq i errët dhe vjollcë priren të jenë më të larta në antioksidantë se sa janë të rrushit të bardhë ose të gjelbër.

Megjithatë, për të marrë maksimumin e lëngut të rrushit tuaj, ajo duhet të ketë një nivel të lartë të polyphenols.

/Redjon Shtylla/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E diel E hënë
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Shiu!
14°/6°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Pjesërisht vranët
11°/2°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Shiu!
11°/4°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Bore!
-1°/-3°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Clear
0°/-7°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Bore! Showers
-2°/-5°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Chance of Shiu!
5°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Bore!
-1°/-7°
It is forcast to be Ice Pellets at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Ice Pellets
1°/-3°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214