Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Lehtësime doganore Kosovë – Shqipëri

Lehtësime doganore Kosovë – Shqipëri

0 Komentet 🕔22.04.2014 - 15:00

Formalitetet doganore që janë pengesë e qarkullimit të shpejt të mallrave mes Kosovës dhe Shqipërisë do të hiqen. Këto zhvillime rrjedhin nga marrëveshja e nënshkruar në Prizren, gjatë mbledhjes së qeverive të të dy vendeve, Kosovës dhe  Shqipërisë.

Ankesat e bizneseve kosovare për pritje të gjata gjatë eksportit të produkteve të tyre për në Shqipëri do të përfundojnë shumë shpejt kanë deklaruar drejtori i Doganave në Kosovë, Lulzim Rafuna. Ndërsa kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka deklaruar se në Shqipëri më lehtë po eksportojnë prodhuesit nga Serbia se ata nga Kosova.

Elisa Spiropali, drejtore e Doganave në Shqipëri ka ofruar mbështetjen e saj në këtë çështje dhe ka shprehur  se janë më shumë se 15 agjenci që kërkojnë licenca të ndryshme në vendkalimet doganore të Shqipërisë.

Veprimet e prekshme sipas drejtorit Rafuna janë që mallrat të qarkullojnë pa asnjë procedurë doganore.

“Për arsye se sistemet elektronike që i kemi në fuqi në Kosovë e në Shqipëri, mundëson që gjithçka të shkëmbehet në mënyrë elektronike dhe malli do të qarkullojë në periudhë shumë të shkurtë, rreth 10 minutëshe, në dy vendkalime doganore pa asnjë procedurë doganore deri sa të shkon në destinacionin e fundit për ku është e destinuar”, tha ai.

/Enkeleda Cami/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 10, 2018
Pjesërisht vranët
13°/-1°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 11, 2018
Pjesërisht vranët
11°/-2°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on December 12, 2018
Clear
9°/2°
Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 10, 2018
Chance of Shiu!
7°/-3°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 11, 2018
Pjesërisht vranët
6°/-3°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on December 12, 2018
Clear
5°/-5°
Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on December 10, 2018
Bore!
4°/-4°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on December 11, 2018
Clear
2°/-8°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on December 12, 2018
Clear
2°/-7°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214