Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Ky është një vit i çmendur!

Ky është një vit i çmendur!

0 Komentet 🕔17.12.2013 - 15:07

Viti per Gjermanine filloi me një dimër shumë të gjatë, i cili deri në pranverë i solli probleme komunikacionit rrugor, hekurudhor madje edhe atij ajror.

Me qindra fluturime u anulluan prej reshjeve te debores dhe bresherit, drejtuesit e makinave rreshqisnin, trenat nuk funksiononin, nxënësit kishin pushime të shpeshta; ne fund erdhi dhe shiu i madh.

Në Jug dhe ne Lindje lumejtë dolën nga shtrati e pergjate Elbës, njerëzit përjetuan përmbytjen e dytë shkatërruese, sic nuk ishte pare me qe prej 2002-shit.

Ndersa gjate veres, vendi u pershkua nga tre vale te nxehti ekstrem, të cilat e përmbyllën stinën me stuhi të rënda dhe kokrra bresheri ne madhesine e nje topi tenisi.

Temperaturat u ngritën deri në 40 gradë dhe kështu koha u shëndrrua në një zagushi të padurueshme.

Me t’u ftohur koha, dy uragane përfshinë veriun e Gjermanise. “Christian” në fund të muajit tetor dhe “Xaver” në fillim të dhjetorit.

E megjithe shtimin e rasteve ekstreme te motit, ekspertet serish nuk arrijne te pohojne hapur lidhjen mes ketyre luhatjeve te medha dhe efektit sere.

“Fenomene te tilla ndodhin herë pas here”, thone meterologet vendas, “ndaj nuk mund ta deklarojme pa ngurruar se te gjitha keto qe po perjetojme jane pasoje e drejtperdrejte e ndryshimeve klimaterike”.

 

/Resald Muça/

 

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E diel E hënë
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 20, 2018
Shiu!
13°/6°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 21, 2018
Shiu!
11°/2°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on January 22, 2018
Clear
11°/-2°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on January 20, 2018
Pjesërisht vranët
7°/-1°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 21, 2018
Chance of Shiu!
6°/-3°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on January 22, 2018
Clear
4°/-3°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 20, 2018
Shiu!
8°/-1°
It is forcast to be Ice Pellets at 7:00 PM CET on January 21, 2018
Ice Pellets
4°/1°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on January 22, 2018
Pjesërisht vranët
3°/-6°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr