Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

“Kurum”, Dogana Elbasan i vjel kompanisë detyrimin doganor

“Kurum”, Dogana Elbasan i vjel kompanisë detyrimin doganor

0 Komentet 🕔21.10.2013 - 20:39

Dega e Doganës Elbasan, i ka vjelë kompanisë “Kurum” shumën e detyrimit doganor prej 72.244.585 lekësh.  “Drejtoria e Doganave bën të ditur se “Dega e Doganës Elbasan, me date 10.10.2013, për shkeljet e konstatuara gjatë kontrollit të magazinës doganore të kompanisë “Kurum Internacional”, ka marrë vendimet nr 138, 139 dhe 140, ku penalizon për kundravajtje administrative këtë kompani me 72.244.585 lekë detyrim doganor të munguar si dhe 216.733.755 lekë penalitete, në total 288.978.340 lekë.

Pak javë më parë Njësia e Antikontrabandës, strukturë e Drejtorisë së Përgjithshme të Doganave, bllokoi magazinën doganore të kompanisë “Kurum”, pasi u konstatua se në të mungonte një sasi prej 4 mijë tonësh hekur, e pazhdoganuar. Burime të kësaj njësie bënë të ditur se sasia e hekurit ka dalë jashtë magazinës, në kundërshtim me legjislacionin përkatës dhe aktet normative në fuqi. Dyshohet se subjekti, me këtë veprim ka shmangur pagesën e TVSH-së, në vlerë 450 mijë euro.
“Kurum International” është kompani turke e vendosur në Shqipëri, e specializuar në prodhimin e hekur-çeliqeve dhe e ushtron aktivitetin në ambientet e privatizuara të Uzinave të Prodhimit të Hekur-Çeliqeve në Elbasan që prej vitit 2009.

/Enkeleda Cami/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr