Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Kujdes nga verbëria e dëborës

Kujdes nga verbëria e dëborës

0 Komentet 🕔17.12.2013 - 11:21

Përpos kënaqësisë disa minutshe të të luajtur me dëborë ekziston rreziku i të dëmtuarit. Pa vendosur syze dielli është e pamundur të mos e marrësh ndonjë të goditur.

Specialistët shprehen se ftohtësia e dëborës dhe ngurtësia e saj mund të sjellin lëndime të rrezikshme të syrit. Pas goditjes zona e syrit skuqet dhe pas 8-12 orësh mund të ketë dhimbje dhe probleme në ndjeshmërinë e syrit. Menjëherë pas goditjes është e këshillueshme të përdoren kompresa të ftohta, larje e fytyrës me ujë dhe kripë. Nëse kalojnë ditë dhe syri nuk ka marr një trajtim mund të çoj në probleme shqetësuese.

Goditja mund të ndikoj në qelizat e të parit duke ngatërruar kontrastet e dritave e cila përfundon në dallimin vetëm të një ngjyre.

Kujdesi më i mirë që mund të merret është përdorimi i syzeve ultraviolet. Kujdes të veçantë duhet të bëjnë personat që kanë alergji ose thatësirë të syrit.

/Rabihana Halili/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr