Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Kujdes nga verbëria e dëborës

Kujdes nga verbëria e dëborës

0 Komentet 🕔17.12.2013 - 11:21

Përpos kënaqësisë disa minutshe të të luajtur me dëborë ekziston rreziku i të dëmtuarit. Pa vendosur syze dielli është e pamundur të mos e marrësh ndonjë të goditur.

Specialistët shprehen se ftohtësia e dëborës dhe ngurtësia e saj mund të sjellin lëndime të rrezikshme të syrit. Pas goditjes zona e syrit skuqet dhe pas 8-12 orësh mund të ketë dhimbje dhe probleme në ndjeshmërinë e syrit. Menjëherë pas goditjes është e këshillueshme të përdoren kompresa të ftohta, larje e fytyrës me ujë dhe kripë. Nëse kalojnë ditë dhe syri nuk ka marr një trajtim mund të çoj në probleme shqetësuese.

Goditja mund të ndikoj në qelizat e të parit duke ngatërruar kontrastet e dritave e cila përfundon në dallimin vetëm të një ngjyre.

Kujdesi më i mirë që mund të merret është përdorimi i syzeve ultraviolet. Kujdes të veçantë duhet të bëjnë personat që kanë alergji ose thatësirë të syrit.

/Rabihana Halili/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E hënë E martë
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Pjesërisht vranët
11°/1°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Shiu!
11°/4°
It is forcast to be Overcast at 7:00 PM CET on December 18, 2018
Overcast
11°/-1°
Sot E hënë E martë
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Pjesërisht vranët
-1°/-7°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Bore! Showers
-3°/-6°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on December 18, 2018
Clear
0°/-8°
Sot E hënë E martë
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Pjesërisht vranët
-2°/-11°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Bore! Showers
1°/-5°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 18, 2018
Bore! Showers
-2°/-6°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214