Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Kuçi: Kosova ka ligje fleksibile edhe për marrëveshjen

Kuçi: Kosova ka ligje fleksibile edhe për marrëveshjen

0 Komentet 🕔04.06.2013 - 15:51

Delegacionet nga Kosova dhe Serbia, pritet të fillojnë nesër një raund të ri negociatash në Bruksel. Në axhendën e temave për tu diskutuar do të jetë  edhe çështja e ndryshimeve ligjore që implikon zbatimi i marrëveshjes së 19 prillit.

Zëvendëskryeministri Hajredin Kuçi është shprehur për radion ‘’Evropa e Lirë’’ se ende nuk dihet numri i saktë i këtyre ligjeve. Por, sipas tij, Kosova ka ligje tejet fleksibile të cilat mund të jenë të zbatueshme edhe në rastin e implementimit të marrëveshjes.

“Grupet punuese do të udhëtojnë sot për në Bruksel dhe dy ditët e ardhshme do ta definojnë edhe më qartë edhe pozicionin e ndryshimeve që duhet të jenë, por edhe pozicionet tjera që janë me rëndësi në implementimin e marrëveshjes.Kosova ka pasur dhe ka ligje fleksibile të mjaftueshme edhe për implementimin e marrëveshje”, ka thënë Kuci.

Ai gjithashtu i ka ftuar  Bashkimin Evropian dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës që të jenë të vëmendshme, sidomos në mbikëqyrjen e zbatimit të detyrimeve që ka marrë pala serbe.

Ndërkohë kryeministri i Serbisë, Ivica Dacic ka thënë se grupet punuese të dy shteteve do të identifikojnë ligjet për zbatimin e marrëveshjes së Brukselit.

Marrëveshja për normalizimin e marrëdhënieve midis Kosovës dhe Serbisë bashkë me planin e zbatimit, pritet të dalë për ratifikim në Kuvendin e Kosovës. Komisioni për Legjislacion planifikon të ftojë zëvendëskryeministrin Hajredin Kuçi,  për një informatë në lidhje me ndryshimet e mundshme në ligje.

 

 

/ Elta Liksenaj /

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E mërkurë E enjte
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on February 20, 2018
Shiu!
13°/7°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on February 21, 2018
Chance of Shiu!
15°/7°
It is forcast to be Overcast at 7:00 PM CET on February 22, 2018
Overcast
16°/7°
Sot E mërkurë E enjte
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on February 20, 2018
Bore!
2°/-1°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on February 21, 2018
Bore!
2°/0°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on February 22, 2018
Bore!
2°/-1°
Sot E mërkurë E enjte
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on February 20, 2018
Chance of Shiu!
9°/3°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on February 21, 2018
Chance of Shiu!
9°/4°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on February 22, 2018
Chance of Shiu!
11°/5°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr