Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Krizë energjitike, kushtet hidrike tepër të veshtira

Krizë energjitike, kushtet hidrike tepër të veshtira

0 Komentet 🕔05.04.2014 - 18:32

Qeveria shqiptare ka nevojë për 100 milionë euro për të siguruar importin dhe frunizimin e vendit me energji këtë vit, pasi kushtet hidrike dhe rezervat minimale në basenet e hidrocentraleve jane të vështira. Dy kompanitë, KESH dhe CEZ janë të rrënuara financiarisht dhe barra për të garantuar furnizimin me energji ka rënë sërish mbi buxhetin e shtetit.

Aktualisht janë duke u shqyrtuar disa rrugë, së pari është lëshimi i një garancie nga Qeveria në favor të KESH-it që do i mundësojë kompanisë publike të marrë kredi nga bankat private për të blerë energjinë. Ekspertët e Ministrisë së Financave shpresojnë se shlyerja e detyrimeve të prapambetura ndaj sipërmarrjes ka rritur likuiditetin në treg çka mund të favorizojë një zgjidhje të tillë.

Gjithashtu qeveria ka parashikuar një limit prej rreth 10 miliardë lekësh brenda kufirit të borxhit si garanci për sektorin energjetik këtë vit. Por kjo shumë nuk mund të jetë e mjaftueshme pasi një pjesë e garancive janë përdorur edhe për projekte të tjera që lidhen me transmetimin.

/Enkeleda Cami/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr