Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Krimi në familje, Halimi: “Të instalohet sistemi i monitorimit elektronik”

Krimi në familje, Halimi: “Të instalohet sistemi i monitorimit elektronik”

0 Komentet 🕔17.07.2013 - 12:36

Ministri Drejtësisë përmes rritit social “Facebook”  shprehu shqetësimin e tij rreth situatës kriminale në vend. Halimi u rikujtoi në lidhje me paketën penale më të ashpër të vendosur disa javë më parë. Sipas tij është e rëndësishme ndëshkimi për një kohë të gjatë i të gjithë atyre që rrënojnë jetët e të tjerëve, atyre që vrasin gratë e tyre dhe që lënë fëmijët jetim dhe që u shkaktojnë dhimbje pafund të afërmve të viktimave.

“Pavarësisht se autorët nuk duhet të paragjykohen, kur krimi është i rëndë, dënimi i vetëm i imagjinueshëm është një dënim i gjatë me burgim. Kjo është çka viktimat dhe shoqëria meritojnë.Ne si shoqëri duam të sigurohemi se ai që kryen një krim të tillë do të marrë një dënim të ashpër jo sipas zgjidhjes së gjykatësit, as lehtësive për çmenduri të avokatit apo prokurorit por sipas një dënimi të ashpër dhe proporcional me krimin që ka kryer. Sepse kështu duhet të jetë një drejtësi efektive, e ashpër po aq sa krimi që kryhet” thekson Halimi.

Ministri shtoi se nuk duhet që krimi të kryhet dhe më pas të dënohet autori. Sipas tij për sistemin e drejtësisë është e rëndësishme instalimi i sistemit të monitorimit elektronik , pasi përdorimi i tij garanton që të gjithë ata që marrin urdhër mbrojtje të mos u afrohet asnjë dhunues në distancë të largët.

“Jam i bindur se kjo masë do të parandalojë kryerjen e krimit. Është e papranueshme që gjykatësit të japin urdhëra mbrojtje për viktimat duke i lënë në një banesë me agresorin” thekson Halimi ndërsa ka kërkuar edhe hetimin e të gjitha krimeve të ndodhura ditët e fundit

/Rovena Dupi/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Shiu!
9°/2°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 18, 2018
Pjesërisht vranët
10°/-2°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on December 19, 2018
Clear
11°/-1°
Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be Overcast at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Overcast
-3°/-5°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 18, 2018
Pjesërisht vranët
0°/-9°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on December 19, 2018
Clear
1°/-8°
Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Bore! Showers
0°/-6°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 18, 2018
Bore! Showers
-3°/-8°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 19, 2018
Pjesërisht vranët
0°/-10°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214