Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Kreditë e këqija arrijnë në 23.7 %

Kreditë e këqija arrijnë në 23.7 %

0 Komentet 🕔23.05.2013 - 13:01

Në raportin e Shoqatës Shqiptare të bankave për tremujorin e parë të këtij viti shqetësim kyç është rritja e kredive të këqija në nivelin 23.7 për qind, e cila ka çuar në uljen e fitimit  të bankave.

Ndërkaq, pozitiv është fakti se sistemi bankar mbetet i mirëkapitalizuar, por vihet re një ngadalësim në rritjen e depozitave dhe uljes së interesit për to. Të dhënat e Shoqatës tregojnë se stoku i depozitave është rritur me 0.5 për qind krahasuar me 1.5 për qind që ishte një vit më parë.

“Depozitat u rritën me 0.7 për qind në krahasim me një rritje prej 3 për qind në tremujorin e parë të vitit 2012 , ndërsa depozitat e bizneseve vazhdojnë të paraqiten në rënie. Ritmet më të ulëta të rritjes së depozitave kanë shoqëruar uljen e normave të interesave të depozitave të sistemit bankar, në përgjigje të transmetimit të sinjaleve të politikës monetare” thuhet në përmbledhjen e Shoqatës për tremujorin e parë.

Teprica e kredisë për sektorin privat ishte 0.32 për qind më e lartë në fund të muajit mars të 2013-s krahasuar me një vit më parë. “Kredia e re për bizneset është përdorur në pjesën më të madhe për financim likuiditeti afatshkurtër ( rreth 66 për qind)dhe më pak për investime, si rrjedhim i kërkesës më të ulët për financim investimesh nga bizneset” , thekson më tej Shoqata e Bankave.

/Erilda Sulika/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Shiu!
9°/2°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 18, 2018
Pjesërisht vranët
10°/-2°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on December 19, 2018
Clear
11°/-1°
Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be Overcast at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Overcast
-3°/-5°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 18, 2018
Pjesërisht vranët
0°/-9°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on December 19, 2018
Clear
1°/-8°
Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Bore! Showers
0°/-6°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 18, 2018
Bore! Showers
-3°/-8°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 19, 2018
Pjesërisht vranët
0°/-10°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214