Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Kredia e re për biznesin bie me 21%

Kredia e re për biznesin bie me 21%

0 Komentet 🕔11.12.2013 - 12:17

Kredia e re për biznesin gjatë muajit tetor ndoqi një ritëm të ulët e cila preku vlerën e 12.8 miliardë lekëve, duke shënuar një rënie të thellë me 42% krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë dhe një rritje të lehët krahasuar me muajin shtator të këtij viti.

Sipas Bankës së Shqipërisë për 10-mujorin e kwtij viti kredia e re për biznesin ka rënë me afro 21%.
Kreditimi është në rënie për të gjithë sektorët e ekonomisë, duke filluar që nga tregtia, ku kredia e re ra me 17%  kundrejtë të njëjtës periudhë të një viti më parë.

Tkurrja e kreditimit ka prekur edhe sektorët prodhues të ekonomisë si industria përpunuese, që pësoi rënie të kredisë së re me 16%, industria nxjerrëse me 25% dhe bujqësia me 7%.

Banka e Shqipërisë vë në dukje se problem kryesor është kërkesa e dobët e bizneseve për kredi. Vrojtimet e besimit të biznesit kanë treguar se në të gjithë sektorët ekonomikë, më pak se 20% e ndërmarrjeve kanë kryer investime të reja ndërkohë që oferta për kredi vijon gjithashtu të jetë e shtrënguar, për shkak të nivelit të lartë të kredive me probleme dhe ekonomisë së përkeqësuar.

/Enkeleda Cami/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Pjesërisht vranët
14°/4°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 22, 2019
Shiu!
12°/6°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Chance of Shiu!
12°/3°
Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Bore! Showers
1°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 22, 2019
Bore!
1°/-3°
It is forcast to be Ice Pellets at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Ice Pellets
2°/-2°
Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be Overcast at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Overcast
3°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 22, 2019
Bore!
3°/-1°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Chance of Shiu!
4°/-1°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214