Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Kosova anëtarësohet në Komisionin e Venedikut

Kosova anëtarësohet në Komisionin e Venedikut

0 Komentet 🕔12.06.2014 - 11:12

Kosova është anëtare e Komisionit të Venedikut dhe ky fakt përbën hapin final drejt aplikimit për anëtarësim në Këshillin e Evropës.

Ministri i Jashtëm i Kosovës, Enver Hoxhaj, përshëndeti aktin dhe falenderoi shtetet anëtare për përkrahjen. Ai tha se ky anëtarësim nënkupton ngritje të kosovës në rrafshin ndërkombëtar.

“Ky është një hap i rëndësishëm për Kosovën drejt anëtarësimit në Këshillin e Evropës si një prej institucioneve kyçe panevropiane drejt integrimit të plotë të Kosovës në Bashkimin Evropian. Me këtë anëtarësim, Kosova do të përfitoj drejtpërdrejt në rrafshin e forcimit të mëtejshëm të demokracisë, reformave kushtetuese dhe zgjedhore”, tha Hoxhaj.

Ministri falenderoi edhe shoqërinë civile për mbështetjen e dhënë në përmirësimin e standardeve të shtetit.

Anëtarësimin e komentoi edhe Hashim Thaçi nëpërmjet një postimi në Facebook (Fejsbuk).

“Me shumicë votash, pas një lobimi tonë të gjatë të diplomatëve tonë në Strasbourg dhe Prishtinë dhe me ndihmën e partnerëve, u votua anëtarësimi i Kosovës në organizatën kryesore të interpretimit ligjor në Europë. Falënderoj miqtë e Kosovës për ndihmë. Vazhdojmë tutje!”, shkruan Thaçi.

Anëtarësimi ndodhi dje dhe mori votat e 35 shteteve.

/Romina Qama/

 

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr