Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Korçë, dëmtohen 8 skluptura

Korçë, dëmtohen 8 skluptura

0 Komentet 🕔11.07.2013 - 12:13

Qyteti i Korçës ka rënë pre e personave të papërgjegjshëm  të cilët masakrojnë vlerat kulturore. Gjatë orëve të natës rreth 8 skluptura të artistëve korçarë janë dëmtuar dhe rrëzuar nga persona të paidentifikuar.

I menjëhereshëm ka qënë reagimi i bashkisë dhe skluptorët korçarë të cilët kanë dhënë kontributin e tyre në këto vepra  arti duke dënuar këtë akt. Sipas skluptorëve dhunimi i këtyre veprave është një turp për Korçën dhe qytetarët korçarë të cilët duhet ti ruajnë me fanatizëm këto vepra të artit modern.

Ndërkaq në  qytetin e Korçës janë 32 skluptura të gdhendura në gur, të cilat janë punuar me mjeshtëri nga artistë vendas dhe të huaj.  32 sklupturat të përqëndruar kryesisht në parku ”Rinia” tashmë janë një pasuri e  trashëgimisë kulturorë  të qytetit.

/Erilda Sulika/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se me rezultatet e fundit Kombëtarja jonë e futbollit do të kualifikohet në Euro 2016?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E mërkurë E enjte
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 12, 2017
Pjesërisht vranët
17°/10°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 13, 2017
Shiu!
18°/8°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 14, 2017
Pjesërisht vranët
14°/8°
Sot E mërkurë E enjte
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 12, 2017
Pjesërisht vranët
18°/4°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 13, 2017
Shiu!
6°/1°
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on December 14, 2017
Mostly Cloudy
11°/8°
Sot E mërkurë E enjte
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 12, 2017
Pjesërisht vranët
12°/1°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 13, 2017
Pjesërisht vranët
11°/2°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on December 14, 2017
Clear
12°/0°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr