Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Kopshti Zoologjik mbyll dyert për “rikonstruktim”

Kopshti Zoologjik mbyll dyert për “rikonstruktim”

0 Komentet 🕔02.04.2015 - 10:45

Mbaresa Visha & Pelin Şişman

Videoja që tronditi mbarë publikun, e publikuar nga Animal Rescue Albania, ku shfaqej një kalë I dëmtuar nga bualli duket se e shtyu bashkinë e Tiranës të mbyllte dyert e kopshtit. Sipas një punonjëseje të turnit të dytë kemi mësuar se stafi i Kopshtit Zoologjik i ishte drejtuar më parë Bashkisë së Tiranës me një kërkesë për ta larguar buallin nga aty, por kërkesat e tyre nuk ishin marrë në konsideratë. Në një deklaratë të sajën, Bashkia e Tiranës ka fajësuar kryeministrin për shkak se nuk ka miratuar dhënien e Kopshtit Zoologjik në koncesion për t’u rindërtuar me standarde evropiane.

Prej 10 ditësh në derën e kopshtit përballesh me njoftimin “Kopshti është në rikonstruksion”. Në pamje të parë ky lajm na gëzon të gjithëve, pasi ka vite që nuk është vënë dorë mbi këtë pasuri, por e vërteta është ndryshe. Situata në Kopshtin Zoologjik vazhdon të jetë e njëjtë. Punonjësit kanë urdhër të mos lënë askënd të hyjë brenda, madje të mos japin asnjë informacion lidhur me ndryshimet që po bëhen. Ata shfaqen të frikësuar duke thënë se duan të ruajnë vendin e punës.

lama

Pamjet brenda kopshtit vazhdojnë të jenë të njëjta. Teksa afrohesh në vendin ku mbahen kafshët, të duhet të mbash frymën nga erërat e pakëndshme. Kafshët që kanë mbetur në kopsht janë disa: një dhelpër, disa lloje shpendësh, një ujk, dy arinj, dy strucë, disa dele, lama, si dhe bualli. Në kafazin ku mbahej dhelpra vihej re një pëllumb që ishte bërë ushqim për këtë të fundit. Delja dhe dhia bashkëjetonin me disa lama. Bualli vazhdon akoma të qëndrojë afër kafshëve të tjera dhe kafazi në të cilën mbahet nuk është aspak i sigurte. Kafazet e kafshëve janë të shkatërruara, aq sa ke frikë ti afrohesh.

bualli

Kopshti mendohet të rihapet më 10 prill. Deri atëherë shpresojmë që të ketë ndryshuar disa situata e tmerrshme në të cilën ndodhen kafshët.

Kujtojmë se Kopshti Zoologjik i Tiranës është hapur në vitin 1971 dhe gjendet ne fund te digës se liqenit artificial në Tiranë. Ky kopsht ka një sipërfaqe prej 5,97 ha, nga të cilat 4,35 ha janë sipërfaqe të gjelbra, 1,3 ha janë sipërfaqe ujore, 1,8 ha zihen nga rrugë dhe sheshe të vogla dhe 0,14 ha janë sipërfaqe të destinuara për qëndrimin e kafshëve. Kjo pasuri e cila shërben për të pritur vizitorët po degradohet çdo ditë e më tepër.

11039575_1632034117031084_2118386724_n (1)

11106220_1632034093697753_388134576_n IMG_20150331_140102

IMG_20150331_140302

IMG_20150331_141003 (1)

IMG_20150331_141127

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E premte E shtunë
It is forcast to be Overcast at 7:00 PM CET on December 13, 2018
Overcast
10°/3°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 14, 2018
Chance of Shiu!
15°/8°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Shiu!
15°/6°
Sot E premte E shtunë
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on December 13, 2018
Mostly Cloudy
3°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on December 14, 2018
Bore!
-1°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Bore!
-1°/-3°
Sot E premte E shtunë
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on December 13, 2018
Mostly Cloudy
2°/-6°
It is forcast to be Ice Pellets at 7:00 PM CET on December 14, 2018
Ice Pellets
2°/-2°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Chance of Shiu!
5°/0°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214