Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Konfliktet në Kosovë bllokojnë Urën e Mitrovicës

Konfliktet në Kosovë bllokojnë Urën e Mitrovicës

0 Komentet 🕔23.06.2014 - 13:03

Prej vitesh ura e Mitrovicës ka qenë qendër përleshjesh etnike. Gjatë  pasdites së  djeshme demonstruesit kosovarë dhe ata serbë janë përlesheshur në pjesën veriore të Mitrovicës.

Përleshja ndodhi për shkak të  ndë rtimit të  një  barrikade mbi urën e Mitrovicës, nga një  pakicë  serbe.

Prej tre vitesh serbët e kanë bllokuar herë pas here urën e Mitrovicës duke shkaktuar të tilla situata. Bllokada e rradhë s nënkuptonte refuzimin e komunitetit serb kundrejt pavarësisë së Kosovës.

Në një komunikatë  të  zëëdhënësit të  Policisë së Kosovës, Avni Zahiti u shpreh se 13 policë dhe 10 civilë mbetë n të  plagosur.

“Policia e Kosovës nuk ka përdorur asnjë forcë përveç gazit lotsjellës. Gjashtë automjete janë djegur dhe shumë automjete të tjera u dëmtuan”, tha ai.

Ndërkohë, nga përleshja mbetën të plagosur edhe disa punonjës të policisë.

/Shkëndije Curri/

 

 

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se me rezultatet e fundit Kombëtarja jonë e futbollit do të kualifikohet në Euro 2016?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E diel E hënë
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on November 18, 2017
Pjesërisht vranët
18°/7°
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on November 19, 2017
Mostly Cloudy
16°/5°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on November 20, 2017
Clear
13°/0°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on November 18, 2017
Chance of Shiu!
6°/-1°
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on November 19, 2017
Mostly Cloudy
8°/-3°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on November 20, 2017
Clear
10°/0°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on November 18, 2017
Shiu!
11°/5°
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on November 19, 2017
Mostly Cloudy
9°/1°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on November 20, 2017
Pjesërisht vranët
7°/-5°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr