Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Konfindustria: Qeveria të zbardhë marrëveshjen me FMN

Konfindustria: Qeveria të zbardhë marrëveshjen me FMN

0 Komentet 🕔16.12.2013 - 10:53

Konfindustria kërkon nga qeveria shqiptare që kërkesat, kushtet dhe oferta e Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN) të behëm të njohura për publikun në përgjithësi dhe biznesin në veccanti.

Në një njoftim për shtyp konfindustria ka dekalruar se është e domosdoshme, që të arsyetohet nga ekzekutivi për biznesin dhe qytetarët, se cilat do të jenë përfitimet e ekonomisë shqiptare nga pranimi i kushteve të FMN në buxhetin e vitit të ri financiar.

Gjithashtu konfindustria këshillon qeverinë shqiptare, që qëndrueshmëria financiare dhe rritja e të ardhurave publike në kushtet tërësore të sotme të vendit, nuk mund të arrihen me politika të shtrëngimeve të ashpra fiskale, të shpenzimeve dhe taksave të larta, sikurse janë historikisht kushtet standarde të FMN-së, por duhet të përqendrohen kryesisht në politika të mirëfillta ekonomike si “luftës kundër evazionit të siguruara nga përmirësimi i administrimit të sistemit fiskal të sotëm mbështetur në taksa të ulta, në kryerjen e reformave strukturore të natyrës së pastër ekonomike me qëllim rritjen e kontrollit dhe luftës kundër monopoleve dhe oligopoleve private në tregjeve strategjike, apo masave më të ashpra të mundshme për të ndalur daljen e paligjshme të parave të shqiptarëve jashtë vendit”.

Konfindustria vlerëson, se do të ishte me pasoja të rënda afatgjate për zhvillimin ekonomik të vendit dhe mirëqenien e qytetarëve shqiptarë, nëse paketa fiskale shoqëruese e buxhetit 2014 do të prekte thelbin e politikave të taksave të ulta.

/Enkeleda Cami/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Pjesërisht vranët
14°/4°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 22, 2019
Shiu!
12°/6°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Chance of Shiu!
12°/3°
Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Bore! Showers
1°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 22, 2019
Bore!
1°/-3°
It is forcast to be Ice Pellets at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Ice Pellets
3°/-2°
Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be Overcast at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Overcast
3°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 22, 2019
Bore!
3°/-1°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Chance of Shiu!
4°/-1°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214