Konferenca, Merkel: Integrimi të eci më shpejt Rama: Bashkëpunimi shumë i rëndësishëm

0

Përfaqësuesit e krerëve të qeverive të Ballkanit perëndimor janë takuar në konferencën në Berlin drejtuar nga Kancelarja gjermane, Angela Merkel.

Në konferencën për shtyp, Rama-Merkel-Barroso, Rama e vlerësoi si historik këtë takim  duke theksuar se kancelarja shprehu në mënyrë të dukshme garancinë për vazhdimin e kësaj nisme. Ky është vetëm fillimi i ristrukturimit mes BE-së dhe Ballkanit, tha Rama në konferencë.

Rama u shpreh se ky takim është një shpresë për një të ardhme më të mirë duke shtuar se është më efektive të punohet bashkë sesa të ndarë. Rama nuk la pa përmenduar edhe projektet e përbashkëta mes vendeve të Ballkanit.

Në fjalën e saj kancelarja theksoi se në vendet e Ballkanit ka pasur zhvillime, por me çështjen e integrimit duhet të ecet edhe pak më shpejt. Kancelarja nuk e përcaktoi konferencën si një ngjarje të ditës, por si një fillim ku ka shumë punë për të bërë.

/Objektiv.al/

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here