Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Komunikimi i telefonave të mençur së shpejti pa rrjet mobil?!

Komunikimi i telefonave të mençur së shpejti pa rrjet mobil?!

0 Komentet 🕔15.07.2013 - 10:14

Softweri i hapur i cili u mundëson telefonave të mençur të bëjnë thirrje dhe të dërgojnë SMS pa përdorur  rrjet mobil, “Projekti Serval”, shihet shumë tërheqëse, e cila do të mundësonte transferimin e komunikimit edhe më praktike.

Për zhvillimin e Mesh Extender, përmes një fushate synohet mbledhja e 300 mijë dollarëve që mundësojnë krijimin e rrjeteve lokale ad-hoc, që krijohen nga Serval për tu zgjeruar në distanca të largëta.

Kjo Pajisje bën të mundur që telefonat  të bashkohen në rrjetet e përbashkëta pa u modifikuar nga kufizimet e mbetura për lidhje në Wi-Fi, në sistemin operativ mobil të Google.

Aplikacioni mobil i Serval për platformën Android mund të shkarkohet falas. Ndërsa funksionimi i aplikacionit është zhvilluar në atë mënyrë që telefonat lidhen me njëri tjetrin duke përdorur rrjetin WiFi.

/Amela Shehi/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr