Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Kompania kineze “Alibaba” trazon tregun e tregtisë online

Kompania kineze “Alibaba” trazon tregun e tregtisë online

0 Komentet 🕔25.03.2014 - 15:29

Hyrja e planifikuar në bursë e gjigantit kinez të tregtisë në internet, Alibaba, mund të ulë çmimet nga e cila mund të përfitojnë konsumatorët dhe të sjell kohë të vështira për konkurrentët si Amazon dhe Ebay .

Studiuesi i tregtisë, Kai Hudetz nga Instituti për Studime të Tregtisë në Këln thotë për Deutsche Welle se kam frikë se do të kenë sukses, frika lind nga fakti që për strategjitë afatmesme dhe afatgjata të Alibabës dihet shumë pak.

Analistët e vlerësojnë koncernin në 120 deri 180 miliardë dollarë amerikanë. Kështu, vitin e kaluar Alibaba shiti mallra për një vlerë totale më shumë se 170 miliardë dollarë, më shumë se sipërmarrjet perëndimore të tregtisë online, Amazon dhe Ebay së bashku, transmeton DË. Ky fakt e dallon Alibabën nga konkurrenca, -thotë eksperti për tregtinë online, Alexander Graf.

Grupi Alibaba përfshin shërbime si Taobao, një shtëpi ankandi online që largoi nga tregu konkurrentin e ngjashëm me Ebay. Në faqen Aliexpress.com klientët gjejnë ngjashëm – si tek Amazon – mallra nga tregtarët.

Në platformat e tij, grupi Alibaba ofron vetëm mallra nga ofrues të tretë. Ndryshe nga Ebay, nuk ka kosto as për shitësit dhe as për blerësin. Alibaba financohet vetëm nga të ardhurat nga reklamat, një koncept që në periudhë afatgjatë mund ta vinte në pozitë të vështirë Ebay-in.

/Enkeleda Cami/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E premte E shtunë
It is forcast to be Overcast at 7:00 PM CET on December 13, 2018
Overcast
10°/3°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 14, 2018
Chance of Shiu!
15°/8°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Shiu!
15°/6°
Sot E premte E shtunë
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on December 13, 2018
Mostly Cloudy
3°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on December 14, 2018
Bore!
-1°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Bore!
-1°/-3°
Sot E premte E shtunë
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on December 13, 2018
Mostly Cloudy
2°/-6°
It is forcast to be Ice Pellets at 7:00 PM CET on December 14, 2018
Ice Pellets
2°/-2°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Chance of Shiu!
5°/0°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214