Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Këmbët mbajini të ngrohta, kokën e freskët

Këmbët mbajini të ngrohta, kokën e freskët

0 Komentet 🕔22.08.2013 - 10:33

Ja cfarë duhet të dini për të pasur një tru të shëndetshëm…

Në qëndër të të gjithë organeve rolin kryesor e ka truri, duke qënë kështu komanda e tyre, atij i jepet një rëndësi e veçantë. Megjithatë me disa zakone nga jeta e përditshme ne arrijmë ta dëmtojmë atë.

Për të patur një tru të shëndëtshëm e pa probleme ne duhet të dimë disa gjëra. Dy nga gjërat më të rëndësishme që duhet të dimë janë ngrënia e mëngjesit dhe të kemi një  ushqyerje të balancuar.

Specialisti i Neurologjisë Dr.Mustafa Uygur shprehet se zakonet që ka njeriu në jetën e përditshme arrijnë ta dëmtojnë trurin.’’Njerëzit, të cilët nuk hanë një mëngjes të rregullt apo nuk ushqehen në mënyrë të duhur qelizat e trurit të tyre nuk janë mjaftueshëm të ushqyera, nuk arrijnë të marrin oksigjen mjaftueshëm e nuk marrin sheqer të mjaftueshëm, kjo sjell dëmtim të trurit’’- tha Uygun.

Një tjetër faktor i rëndësishën për mbajtjen e trurit në kontrroll është ‘Këmbët të ngrohta, koka e  ftohtë’.

‘’E nxehta shkakton dëmtime serioze të trurit, pra arrin të prekë edhe qelizat e trurit, mbush trurin me ujë e kjo çon deri në gjakderdhje të trurit. Në trupin e njeriut janë disa qeliza të quajtur endrofina, të cilat arrijnë të funksionojnë më mirë tek ata persona, të cilët merren me sport.’’-tha Dr.Uygur.

Njerëzit që përdorin akool, duhan dhe jetojnë në një ambient me ajër të ndotur kanë një tru më të dëmtuar.

Sporti është një nga aktivitetet kryesorë për të mbajtur trurin e shëndetshëm.

/Rabihana Halili/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se me rezultatet e fundit Kombëtarja jonë e futbollit do të kualifikohet në Euro 2016?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E shtunë E diel
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on November 24, 2017
Pjesërisht vranët
16°/3°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on November 25, 2017
Clear
17°/9°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on November 26, 2017
Shiu!
17°/6°
Sot E shtunë E diel
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on November 24, 2017
Pjesërisht vranët
16°/3°
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on November 25, 2017
Mostly Cloudy
16°/2°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on November 26, 2017
Shiu!
4°/-3°
Sot E shtunë E diel
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on November 24, 2017
Clear
12°/-1°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on November 25, 2017
Clear
12°/2°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on November 26, 2017
Pjesërisht vranët
12°/2°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr