Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Këmbët mbajini të ngrohta, kokën e freskët

Këmbët mbajini të ngrohta, kokën e freskët

0 Komentet 🕔22.08.2013 - 10:33

Ja cfarë duhet të dini për të pasur një tru të shëndetshëm…

Në qëndër të të gjithë organeve rolin kryesor e ka truri, duke qënë kështu komanda e tyre, atij i jepet një rëndësi e veçantë. Megjithatë me disa zakone nga jeta e përditshme ne arrijmë ta dëmtojmë atë.

Për të patur një tru të shëndëtshëm e pa probleme ne duhet të dimë disa gjëra. Dy nga gjërat më të rëndësishme që duhet të dimë janë ngrënia e mëngjesit dhe të kemi një  ushqyerje të balancuar.

Specialisti i Neurologjisë Dr.Mustafa Uygur shprehet se zakonet që ka njeriu në jetën e përditshme arrijnë ta dëmtojnë trurin.’’Njerëzit, të cilët nuk hanë një mëngjes të rregullt apo nuk ushqehen në mënyrë të duhur qelizat e trurit të tyre nuk janë mjaftueshëm të ushqyera, nuk arrijnë të marrin oksigjen mjaftueshëm e nuk marrin sheqer të mjaftueshëm, kjo sjell dëmtim të trurit’’- tha Uygun.

Një tjetër faktor i rëndësishën për mbajtjen e trurit në kontrroll është ‘Këmbët të ngrohta, koka e  ftohtë’.

‘’E nxehta shkakton dëmtime serioze të trurit, pra arrin të prekë edhe qelizat e trurit, mbush trurin me ujë e kjo çon deri në gjakderdhje të trurit. Në trupin e njeriut janë disa qeliza të quajtur endrofina, të cilat arrijnë të funksionojnë më mirë tek ata persona, të cilët merren me sport.’’-tha Dr.Uygur.

Njerëzit që përdorin akool, duhan dhe jetojnë në një ambient me ajër të ndotur kanë një tru më të dëmtuar.

Sporti është një nga aktivitetet kryesorë për të mbajtur trurin e shëndetshëm.

/Rabihana Halili/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 10, 2018
Pjesërisht vranët
13°/-1°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 11, 2018
Pjesërisht vranët
11°/-2°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on December 12, 2018
Clear
9°/2°
Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 10, 2018
Chance of Shiu!
7°/-3°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 11, 2018
Pjesërisht vranët
6°/-3°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on December 12, 2018
Clear
5°/-5°
Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on December 10, 2018
Bore!
4°/-4°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on December 11, 2018
Clear
2°/-8°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on December 12, 2018
Clear
2°/-7°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214