Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

”Kathimerini”: Rama dhe Tsipras duhet të guxojnë

”Kathimerini”: Rama dhe Tsipras duhet të guxojnë

0 Komentet 🕔01.06.2015 - 08:25

”Mënjanimi i debateve dhe dueleve verbale për hir të një fqinjësie të mirë”,  është ky një nga apelet e bëra nga ana e gazetës greke ”Kathimerini” drejtuar lidershipëve në Greqi dhe Shqipëri në një shkrim të titulluar ”Liderët duhet të guxojnë”.

Gazeta e madhe greke, u ka bërë thirrje lidershipëve në Athinë dhe Tiranë që të lënë duelet verbale dhe të shohin të ecin bashkarisht si dy fqinjë të mirë. Analisti i njohur grek Stavro Tzimas, analizon zhvillimet e fundit në marrëdhëniet greko-shqiptare. Nga ana tjetër, Athina ”zhveshi shpatën” për zgjedhjen e një politikani të parëndësishëm në postin e nënkryetarit të parlamentit, dhe mori përgjigjen e Ramës, shkruan Tzimas.

”Kjo situatë nuk mund të vazhdojë”, vëren Tzimas dhe vazhdon më pas: ”Duhet më në fund të gjendet një terren i përbashkët dhe të lënë mënjanë ato që ndajnë. Rama dhe homologu i tij diskutuan disa ditë më parë në Tiranë për problemin historik të Kosovës dhe u deklaruan të vendosur të ecin përpara. Kjo është një nevojë urgjente që të lëmë duelet verbale dhe të shohim se si do të ecim së bashku, si dy fqinj të mirë” – nënvizon Tzimas dhe e përfundon artikullin e tij me: ”Rruga për rikthimin e pranisë greke ne Ballkan kalon nga ristartimi i marrëdhënieve me Shqipërinë”.

/Rovena Mydini/

 

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Pjesërisht vranët
15°/5°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 22, 2019
Shiu!
13°/6°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Chance of Shiu!
12°/3°
Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Bore! Showers
1°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 22, 2019
Bore!
1°/-3°
It is forcast to be Ice Pellets at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Ice Pellets
2°/-2°
Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be Overcast at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Overcast
3°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 22, 2019
Bore!
3°/-1°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Chance of Shiu!
4°/-1°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214