Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Kartat SIM mund të infektohen lehtësisht

Kartat SIM mund të infektohen lehtësisht

0 Komentet 🕔23.07.2013 - 09:41

Miliona telefonë celularë  mund të jenë në rrezik nga hakerat. Analistët e sigurisë ishin në gjendje të shkarkonin viruse në kartat SIM vetëm duke dërguar një tekst të shkurtër. Duke dërguar një tekst që përmban një kod binarë të projektuar hakerat janë në gjendje të gënjejnë dhe ti bëjnë kartat SIM përdorues të operatorëve jo zyrtarë.

Me anë të këtyre aftësive hakerat mund të hyjnë në sistemin e celularëve. Kjo lejon shumë lehtë që kartat SIM të klonohen, përfshirë edhe identitetin e tyre ne celular si dhe te dhënat e pagesave të ruajtura në kartë.

Ekspertë të sigurisë po bëjnë hulumtime mbi sigurinë e kartave SIM. Ata sugjerojnë përdorimin e kartave të prodhuara mbi një siguri më të lartë dhe ndërrimin e kartave të vjetra me të reja. Kjo do bëjë që numri i kartave SIM të infektuara të jetë më i ulët.

/Ejup Lila/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E enjte E premte
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Shiu!
9°/3°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on January 24, 2019
Pjesërisht vranët
13°/4°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 25, 2019
Chance of Shiu!
11°/0°
Sot E enjte E premte
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Bore!
0°/-3°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on January 24, 2019
Bore! Showers
0°/-4°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on January 25, 2019
Bore! Showers
-3°/-6°
Sot E enjte E premte
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Shiu!
7°/1°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 24, 2019
Bore!
4°/-3°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 25, 2019
Bore!
-1°/-7°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214