Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Kartat SIM mund të infektohen lehtësisht

Kartat SIM mund të infektohen lehtësisht

0 Komentet 🕔23.07.2013 - 09:41

Miliona telefonë celularë  mund të jenë në rrezik nga hakerat. Analistët e sigurisë ishin në gjendje të shkarkonin viruse në kartat SIM vetëm duke dërguar një tekst të shkurtër. Duke dërguar një tekst që përmban një kod binarë të projektuar hakerat janë në gjendje të gënjejnë dhe ti bëjnë kartat SIM përdorues të operatorëve jo zyrtarë.

Me anë të këtyre aftësive hakerat mund të hyjnë në sistemin e celularëve. Kjo lejon shumë lehtë që kartat SIM të klonohen, përfshirë edhe identitetin e tyre ne celular si dhe te dhënat e pagesave të ruajtura në kartë.

Ekspertë të sigurisë po bëjnë hulumtime mbi sigurinë e kartave SIM. Ata sugjerojnë përdorimin e kartave të prodhuara mbi një siguri më të lartë dhe ndërrimin e kartave të vjetra me të reja. Kjo do bëjë që numri i kartave SIM të infektuara të jetë më i ulët.

/Ejup Lila/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr