Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Kafshimi i thonjëve, shkaktar stresi

Kafshimi i thonjëve, shkaktar stresi

0 Komentet 🕔16.12.2013 - 16:11

Të kafshosh thonjtë është bërë tashmë si një fenomen i zakontë tek të gjithë ne por a keni ne informacione mbi shkaqet që sjell kafshimi i thonjëve, sipas një studimi të kryer në gjermani është vënë re se njerëzit e kanë të vështirë që ta heqin këtë zakon.

article-2227357-15D4D2CD000005DC-646_233x423

Sipas tyre, ky është një problem serioz psikologjik dhe që mund të zgjidhet me ndihmën e një mjeku. Shkaku më i madh është stresi. Sipas statistikave, gjysma e fëmijëve dhe të rinjve të moshës 10 dhe 18 vjeç kafshojnë thonjtë herë pas here, ndërsa e 1/3 e fëmijëve dhe 45% e adoleshentëve i kafshojnë thonjtë në baza ditore.
Për të shmangur këtë zakon të keq, studiuesit sugjerojnë teknikat e relaksimit, stërvitjes apo dhe të flesh më shumë.

/Redjon Shtylla/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr